Trądzik – przyczyny powstawania i metody walki z trądzikiem


Trądzik jest schorzeniem, z którym najczęściej spotykają się osoby młode, będące jeszcze w okresie dojrzewania. Nie jest to jednak regułą, bowiem dotyka on również dorosłych. Ma to głównie związek z wahaniami hormonalnymi, choć przyczyn powstawania trądziku może być wiele. Problem ten potrafi przysporzyć wielu kompleksów. 

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik pojawiać się może z uwagi na nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych. Są one  silnie powiązane z mieszkami włosowymi. Odpowiadają za wydzielanie łoju, którego zadaniem jest ochrona skóry oraz włosów przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Niestety u części osób dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które skutkują nadmierną produkcją sebum. W rezultacie dochodzi do zatkania przewodów wyprowadzających łój z gruczołów. Sebum może wchodzić w różnego rodzaju reakcje z bakteriami znajdującymi się w gruczołach łojowych. W efekcie na skórze zaczynają pojawiać się zmiany trądzikowe. Mogą one przybierać różne formy, takie jak:

  • grudki,
  • zaskórniki,
  • krostki,
  • torbiele ropne.

Jedną z częstych przyczyn trądziku jest zwiększona produkcja hormonów w okresie dojrzewania. Na gruczoły łojowe skóry wpływają męskie hormony - androgeny, które jednak występują u obu płci. Najwięcej gruczołów znajduje się na twarzy, klatce piersiowej, plecach oraz ramionach. W związku z tym to właśnie te miejsca są najbardziej problematyczne. 

Zaburzenia hormonalne wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów dokrewnych, takich jak jajniki, trzustka, nadnercza lub przysadka mózgowa. Mogą je wywoływać różnego rodzaju czynniki, jak stres, ciąża, karmienie piersią, niewłaściwie skomponowana dieta, zaburzenia związane z cyklem miesiączkowym lub nieodpowiednio dobrana terapia hormonalna.

Przyczynami powstawania trądziku są także niektóre leki, preparaty oparte na bazie jodu, pigułki antykoncepcyjne oraz źle dobrane kosmetyki. Posiadacze cery trądzikowej znajdują się w dość problematycznej sytuacji. Rozwiązaniem w ich przypadku może być skorzystanie z pomocy dermatologa.

Domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzik, mogą również wspierać leczenie farmakologiczne. Mogą się sprawdzić do łagodzenia objawów trądziku, poprawiania wyglądu cery, a także przyspieszania procesu regeneracji naskórka. 

Można zastosować olejki na trądzik. Sprawdzą się preparaty, które w swoim składzie zawierają olejek herbaciany, lawendowy lub różany. Olejki eteryczne posiadają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo nawilżają oraz odżywiają skórę. Normalizują pracę gruczołów łojowych i chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do twarzy można zastosować również tonik na bazie ogórka. Zawiera on dużą dawkę witamin, dzięki czemu odżywia skórę oraz wspomaga jej regenerację.

Stawiając na domowe sposoby na trądzik, warto zadbać również o zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Również spożywane pokarmy mogą mieć wpływ na wygląd naszej cery. W swoim jadłospisie należy ograniczyć pokarmy smażone, pikantne, tłuste oraz takie, które zawierają dużą ilość cukru. Niewskazane są dania wysokoprzetworzone oraz posiłki typu fast food. Należy spożywać dużą ilość świeżych warzyw i owoców, ryb, nasion, zbóż oraz orzechów.

Następną kwestią jest także właściwa pielęgnacja cery. Należy to robić codziennie przy zastosowaniu dobrych jakościowo produktów, które stworzone zostały ze składników o działaniu leczniczym. Zalecane są dermokosmetyki, ponieważ nie zawierają one w swoim składzie substancji alergizujących lub szkodliwych. 

Leczenie trądziku

Laser na trądzik może być wykorzystany w rozwiązaniu problemów skóry, może pozwolić na zniszczenie bakterii, odpowiadających za wywoływanie stanów zapalnych w zmianach trądzikowych. Wiązka światła wnika głęboko w skórę i oddziałuje na gruczoły łojowe. Może poprawić się ich funkcjonowanie i wydzielanie mniejszej ilości sebum. Pacjenci decydują się na różnego rodzaju terapie laserowe. Jedną z metod może być frakcjonowanie nieablacyjne, a także połączenie frakcjonowania z ablacją. Pierwsza metoda pozwala na dotarcie do głębokich warstw skóry oraz pobudzenie jej do regeneracji i unormowania pracy gruczołów łojowych. W drugiej metodzie, gdzie dodatkowo zastosowana została ablacja, możliwe staje się usunięcie bakterii zgromadzonych w gruczołach łojowych. Przyspieszeniu może ulec również proces gojenia się zmian trądzikowych. 

Blizny po trądziku - usuwanie

Nasilenie trądziku może być bardzo zróżnicowane. W niektórych przypadkach ma jedynie formę zaskórników lub niewielkich grudek. Czasem charakteryzuje się jednak bardzo ciężkim przebiegiem. Liczba zaskórników bywa bardzo duża, dodatkowo towarzyszą im torbiele wypełnione ropną treścią oraz trudno gojące się cysty. Proces gojenia może przebiegać dłużej, a dodatkowo może pozostawić po sobie ślad w postaci nieestetycznych blizn. W niektórych przypadkach pozostają one widoczne przez całe życie. Kosmetyki oraz stosowanie domowych sposobów mogą w takim przypadku być rozwiązaniem niewystarczającym. 

Laserowe usuwanie blizn to zabieg w trakcie którego lekarz wykorzystując wiązkę lasera, wykonuje siateczkę mikrourazów. Pobudzony zostaje proces gojenia się ran i regeneracji skóry. Dochodzi również do przebudowy włókien kolagenowych, redukcji blizn i wyrównywania się powierzchni skóry.

Najlepiej wcześniej udać się na konsultację z dermatologiem. Podczas takiego spotkania będzie on mógł ocenić stan skóry pacjenta i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Blizny po trądziku nie muszą stanowić problemu na całe życie. Istnieje możliwość ich wyleczenia, jednak należy pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach koniecznie może być przeprowadzenie kilku zabiegów.


)