Laserowe usuwanie żylaków


Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków to metoda likwidacji poszerzenia żył, bez konieczności wykonywania nacięcia na powierzchni skóry. Takie rozwiązanie jest małoinwazyjne, jeszcze do niedawna niezbędne było przeprowadzenie operacji chirurgicznej, która wiązała się w późniejszym okresie z koniecznością odbycia rekonwalescencji.

Na czym polega usuwanie żylaków za pomocą lasera?

Usuwanie żylaków laserem daje możliwość zamknięcia uszkodzonej żyły. Do przeprowadzenia procedury wykorzystywana jest energia lasera. Przed rozpoczęciem zabiegu wskazane jest, aby pacjenci wykonali badanie USG z badaniem dopplerowskim. Dzięki temu można dokładnie zlokalizować oraz ocenić stopień uszkodzenia układu żylnego.

 

Po uprzednim oznaczeniu żył, które zostaną poddane działaniu lasera, pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, celem zmniejszenia uczucia dyskomfortu podczas zabiegu. Kolejnym etapem staje się wprowadzenie do wybranej żyły specjalnego cewnika ze światłowodem. Czynność ta wykonywana jest pod kontrolą aparatu USG. Po uruchomieniu lasera, jego energia jest absorbowana przez hemoglobinę. W rezultacie doprowadza to do termicznego uszkodzenia wewnętrznej powierzchni żyły. Skutkuje to jej obkurczeniem oraz całkowitym zamknięciem. Po zakończeniu tego procesu, pacjentowi zakładana jest na nogę specjalna pończocha uciskowa, którą należy nosić przez okres kilku dni. Zabieg jest stosunkowo krótki i nie wiąże się z koniecznością zakładania szwów.

Opis do grafiki:

1, 2 - wprowadzanie włókna laserowego do żyły

2, 3 - proces powolnego wycofywania włókna z jednoczasowym zamykaniem światła żyły energia świetlną

Laserowe usuwanie żylaków, proces

U jakich pacjentów można zastosować zabieg laserowego usuwania żylaków?

Do przeprowadzenia procedury kwalifikują się osoby, które mają skłonność do pojawiania się pajączków i chcą uniknąć klasycznego zabiegu chirurgicznego, zabieg mogą również wykonać pacjenci, u których pojawiły się  owrzodzenia żylakowate, jak również pacjenci którzy nie mogą pozwolić sobie na pobyt w szpitalu, długotrwałą rekonwalescencję lub być poddane znieczuleniu ogólnemu. Wszystkie te elementy występują na przykład przy strippingu, który jeszcze do niedawna stanowił główną metodę leczenia w tego typu przypadkach.

Nie każdy pacjent będzie miał jednak możliwość skorzystania z laserowego usuwania żylaków. Przeciwwskazaniem może być na przykład czynna infekcja lub zaawansowana miażdżyca tętnic obwodowych. Zabiegu nie przeprowadza się również w przypadku aktywnych zmian zakrzepowo-zatorowych lub zakrzepów i zrostów, które zwężają światło leczonej żyły. Brak zgody na przeprowadzenie zabiegu może być też spowodowany zaawansowaną niewydolnością serca lub płuc.

Oczywiście o możliwości podjęcia tego typu leczenia każdorazowo decyduje lekarz. Z pacjentem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, który pozwala na określenie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz umożliwia dobór najkorzystniejszego rozwiązania dla każdego przypadku.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Usuwanie żylaków laserem daje pacjentowi możliwość powrotu do codziennych aktywności bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu. Zaleca się jednak unikanie w początkowym okresie nadmiernego wysiłku fizycznego. W większości przypadków pacjenci nie uskarżają się na żadne dolegliwości bólowe, choć u części osób może zdarzyć się odczuwanie lekkiego dyskomfortu.

W pierwszym tygodniu od przeprowadzenia zabiegu, warto nosić specjalną opaskę uciskową. Opatrunek należy zdjąć według wskazań lekarza. Kobiety powinny unikać poruszania się na wysokich obcasach. 

Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent może uskarżać się przez jakiś czas na uczucie zesztywnienia. Dodatkowo może pojawić się również zasinienie i obrzęk w miejscu, w którym przebiega żyła. Tego rodzaju dolegliwości powinny ustąpić w sposób samoczynny po upływie kilku lub kilkunastu dni.

Przez okres kilku następnych tygodni, w szczególności należy zwrócić uwagę na:
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • unikanie silnego słońca i oddziaływania wysokich temperatur,
  • zakładanie na noc specjalnych rajstop uciskowych,
  • stosowanie się do zaleceń lekarza,
  • odbywanie regularnych wizyt kontrolnych.


)