Laserowe usuwanie brodawek


Laserowe usuwanie brodawek

Wywołane przez wirus HPV brodawki (kurzajki) na skórze i błonach śluzowych nie stanowią w większości przypadków poważnego zagrożenia dla zdrowia. Uznawane są jednak za spory defekt estetyczny, mogą również powodować dyskomfort i dolegliwości bólowe. Beskidzkie Centrum Medyczne oferuje szybki i skuteczny zabieg laserowego usuwania kurzajek.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV - Human Papillomavirus) to powszechnie spotykany patogen. Występuje w ponad 100 odmianach, przenosząc się poprzez kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi osoby zakażonej (w tym także poprzez kontakty seksualne). Wirus kumuluje i namnaża się w komórkach naskórka (keratocytach), skąd przenika do warstwy rogowej skóry. Okres jego utajenia (bez powstania nowych zmian) może przekraczać nawet 4 lata.

Klinicznym objawem zakażenia wirusem HPV są tzw. brodawki, czyli łagodne, grudkowate zmiany pojawiające się na skórze różnych części ciała (dłoniach, podeszwach stóp, szyi, twarzy, łokciach, kolanach) i błonach śluzowych jamy ustnej oraz narządów płciowych.

Zazwyczaj kurzajki są jedynie wstydliwym defektem estetycznym. Mogą niekiedy wywoływać poczucie dyskomfortu lub bólu, zwłaszcza gdy pojawiają się na podeszwach stóp lub wnętrzu dłoni. Istnieje również ryzyko, że niegroźne grudki mogą z czasem przeobrazić się w złośliwe zmiany nowotworowe. Dla własnego bezpieczeństwa nie warto więc odwlekać wizyty u dermatologa, który obejrzy nasze zmiany i podejmie ewentualną decyzję o ich usunięciu.

Dlaczego warto usunąć brodawki laserem?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi metodami pozbycia się brodawek było ich wycięcie skalpelem chirurgicznym lub wymrożenie ciekłym azotem. Dynamiczny rozwój technologii laserów medycznych sprawia jednak, że coraz częściej stosuje się „odparowanie” zmian skoncentrowaną wiązką światła.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim:
  • Wysoka skuteczność i precyzja - często już pierwszy zabieg prowadzi do całkowitego usunięcia brodawki, bez uszkodzenia sąsiadujących tkanek.
  • Niewielka inwazyjność i brak krwawienia, przekładający się na minimalizację ryzyka zakażenia.
  • Szybsze gojenie ran pozabiegowych niż w przypadku klasycznego zabiegu chirurgicznego lub wymrażania.
  • Dobry efekt kosmetyczny. Brak szepcących blizn pozabiegowych, które są nie do uniknięcia w przypadku tradycyjnego zabiegu z wykorzystaniem skalpela.
  • Minimalna bolesność procedury usuwania kurzajek laserem, przeprowadzanej w znieczuleniu miejscowym. W przypadku mniejszych zmian często nie jest ono konieczne.
usuwanie brodawek laserem
Laser, usuwanie brodawek


Skuteczność leczenia wymaga dużej precyzji i dokładnego usunięcia nawet najmniejszych fragmentów zmienionej chorobowo tkanki. Pozostawienie choćby kilku komórek zakażonych wirusem HPV niesie za sobą duże ryzyko szybkiego nawrotu zmian. Warto więc zdecydować się na zabieg w renomowanej klinice, przeprowadzany przez doświadczonego lekarza. Pozwoli to uniknąć kolejnych wizyt w celu dokonania „poprawek”, a tym samym zaoszczędzi nasz czas i pieniądze.

Beskidzkie Centrum Medyczne oferuje usunięcie brodawek przy pomocy nowoczesnego lasera erbowo-yagowego firmy Fotona o długości fali 2940 nm. Jakość i bezpieczeństwo sprzętu potwierdzają unijny certyfikat CE oraz certyfikat amerykańskiej agencji FDA (Food and Drug Administration), znanej z rygorystycznego podejścia do kwestii bezpieczeństwa urządzeń i wyrobów medycznych.

Laserowe usuwanie brodawek – jak to wygląda?

Zabiegowi mogą poddać się osoby w każdym wieku. Wykonuje się go po konsultacji dermatologicznej, wykluczającej nowotworowy charakter zmian. Na miesiąc przed jego przeprowadzeniem należy unikać opalania się i wizyt w solarium. Na siedem dni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z głębokich peelingów skóry oraz stosowania kremów i maści z witaminą A (retinolem). Przeciwwskazaniami do laserowego usuwania brodawek są m.in. ciąża, bielactwo, trądzik, łuszczyca, fotodermatozy oraz wszczepiony rozrusznik serca.

Promień lasera precyzyjnie ogniskuje swoją energię na zmienionej chorobowo tkance, powodując jej stopniowe „odparowanie” i usunięcie brodawki. Wysoka temperatura procesu gwarantuje jego całkowitą sterylność. Jednocześnie dochodzi do zamknięcia (koagulacji) sąsiadujących naczyń krwionośnych, dzięki czemu nie występuje krwawienie z rany. Skóra goi się poprzez ziarninowanie a nowe komórki naskórka stopniowo pokrywają miejsce zabiegu. Pozostałością po usuniętej zmianie jest niewielki strupek, który samoczynnie odpadnie w ciągu kilku dni. Nie należy go wcześniej usuwać, gdyż może to skutkować powstaniem nieestetycznej blizny.

Trwająca około 15 minut procedura zalicza się do małoinwazyjnych, nie wymagających hospitalizacji. Bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy. Możliwe jest kilkugodzinne swędzenie lub pieczenie oraz trwające kilka dni zaczerwienienie skóry. Do czasu całkowitego zagojenia się skóry w miejscu zabiegu należy unikać jej ekspozycji na słońce i stosować krem z wysokim filtrem. Z kosztem laserowego usunięcia brodawki, zależnie od jej rozmiaru, można zapoznać się tutaj - laserowe usuwanie brodawek cennik.

Laserowe usuwanie brodawek

Zdjęcia - przed i po zabiegu usuwania brodawek laserem

widoczne brodawki na stopie, przed zabiegiem
po zabiegu usuwania brodawek laserem
brodawki
po zabiegu usuwania laserem brodawek

SZANOWNI PAŃSTWO

Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.


Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi

REJESTRACJA ONLINE

PRYWATNIE NA NFZ

Rejestruj prywatnie

Proszę o kontakt w sprawie:

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że Administratorem danych jest Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 3/1 w Bielsku-Białej.
Podanie danych osobowych wymagane jest w celu rejestracji na lekarską poradę specjalistyczną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. h RODO. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Dane osobowe zostaną usunięte w terminie 14 dni od podania danych. Dane są udostępniane podmiotom na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie wsparcia informatycznego.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: inspektor@bcm.bielsko.pl

REJESTRACJA ONLINE