Laserowe usuwanie blizn


 

blizna na ciele

 

Nieestetyczne blizny bardzo często stanowią powód, przez który pacjenci nie są w stanie zaakceptować własnego wyglądu. Z medycznego punktu widzenia są one zmianami na skórze, zbudowanymi z tkanki włóknistej.Przyczyny pojawienia się blizn mogą mieć różne podłoże, począwszy od trądziku, stanów zapalnych skóry, blizn poparzeniowych bądź powstałych w wyniku przeprowadzenia operacji chirurgicznej lub przebytej choroby. Powodują one spory dyskomfort, szczególnie jeśli zlokalizowane są w miejscach widocznych na ciele. Niezależnie od przyczyny jest to problem, z którym można sobie poradzić.  W wielu przypadkach można zastosować laserowe usuwanie blizn. Wiązka lasera daje możliwość usunięcia przerośniętej tkanki, umożliwiając tym samym poprawę estetyki wyglądu skóry. 

Usuwanie blizn laserem polega na wykorzystaniu wiązki światła lasera. To metoda, która skupia się na wypaleniu uszkodzonej tkanki. Promieniowanie oddziałuje głęboko wewnątrz skóry, dlatego pobudza zdrową tkankę do produkcji białek. 

 

 

Laser w medycynie

W celu przeprowadzenia zabiegu usuwania blizn istnieje możliwość wykorzystania lasera. Dwie długości zastosowanych fal, pozwalają na sięganie do głębszych struktur bez uszkadzania naskórka. Do usuwania blizn można zastosować metodę zimnej ablacji, która pozwala na usuwanie nierówności  i aktywizację przebudowy skóry właściwej. Naskórek wyrównywany jest warstwa po warstwie, aż do momentu wygładzenia struktur. 

Ta sama metoda może być wykorzystywana również do redukcji rozstępów. 

W Beskidzkim Centrum Medycznym istnieje możliwość skorzystania z laserowego usuwania blizn. 

Jak to wygląda w praktyce?

Laserowe usuwanie blizn

Do przeprowadzenia zabiegu usuwania blizn czy też rozstępów można wykorzystać laser. Nie ma potrzeby stosowania procedury przygotowującej pacjenta do przeprowadzenia zabiegu. Wystarczy, że jego skóra przed rozpoczęciem laserowego usuwania blizn będzie czysta. Ważne również, by w momencie zabiegu nie znajdowały się na niej patologiczne wykwity. Paniom zaleca się przeprowadzenie całkowitego demakijażu.

Parametry lasera ściśle dostosowywane są do części ciała oraz rodzaju istniejących blizn, ich wielkości i liczby. Podczas oddziaływania wiązki lasera, pacjent odczuwał będzie ciepło. Dolegliwości bólowe nie są zbyt dokuczliwe. Dyskomfort najłatwiej znosi się w miejscach, które zawierają dużą ilość tkanki tłuszczowej. Podczas trwania zabiegu, twarz schładzana jest za pomocą zimnego nawiewu, dzięki czemu zmniejszają się dolegliwości bólowe u pacjenta, w momencie kontaktu wiązki lasera z jego skórą.

Po zakończeniu całego procesu odczuwać można pieczenie skóry oraz rozgrzanie. Jest to zjawisko zupełnie normalne i wynika z poddania ciała promieniowaniu. Laserowe usuwanie blizn sprawia, że podrażnienie może utrzymywać się nawet przez okres kilku następnych dni. Dolegliwości mogą być bardzo podobne do tych, które pojawiają się w wyniku poparzenia słonecznego. Warto zatem w początkowym okresie unikać przebywania na słońcu oraz zaprzestać korzystania z gorących kąpieli.

Rekonwalescencja po powrocie do domu

Usuwanie blizn laserem wiąże się z określonym postępowaniem po powrocie do domu. Okres rekonwalescencji pomoże skórze dojść do siebie. Warto stosować się do zaleceń, gdyż w znaczący sposób wpływa to na ograniczenie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań.

Szczególnie ważne jest intensywne nawilżanie i regeneracja skóry. Wykonuje się to za pomocą łagodnych kremów. Bezwzględnie należy unikać wystawiania skóry na działanie silnych promieni słonecznych. Należy powstrzymać się także od wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, które naruszają skórę. Należą do nich między innymi peelingi. 

Zaczerwienienie i opuchlizna mogą utrzymywać się przez okres kilku dni. W sytuacji gdyby opuchlizna i zaczerwienienie utrzymywały się zbyt długo, należy zgłosić się na konsultacje. Pacjenci swoje działania powinni w głównej mierze skupić na codziennym chłodzeniu oraz nawilżaniu skóry.

rekonwalescencja po usuwaniu blizn laserem

Kto może dokonać zabiegu?

Nie każda osoba, która zdecyduje się na przeprowadzenie zabiegu będzie miała taką możliwość. Laserowe usuwanie blizn nie może być wykonane między innymi u osób, które przyjmują określonego rodzaju medykamenty, takie jak na przykład fotouczulające, rozrzedzające krew. Z zabiegu nie będą mogły także skorzystać kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Nie zakwalifikują się również pacjenci chorujący na:

  • wybrane alergie,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • choroby nowotworowe
  • choroby autoimmunologiczne,
  • cukrzycę,
  • łuszczycę.

Z tego powodu istotnym elementem przed rozpoczęciem zabiegu jest drobiazgowy wywiad, który pomoże jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent spełnia warunki do jego przeprowadzenia. Lekarz każdorazowo decyduje, czy pacjent posiada predyspozycje do przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania blizn. 

Koszt związany z przeprowadzeniem zabiegu

Cena za usuwanie blizn laserem uzależniona jest od kilku czynników. Odpowiada za nią wielkość oraz obszar, który niedoskonałości zajmują na skórze. Na cenę ma również wpływ fakt, jak długo blizna znajduje się na ciele pacjenta. Zwykle zaleca się przeprowadzenie od jednego do sześciu zabiegów. Całość odbywa się w kilkutygodniowym odstępie czasu. Finalny koszt oszacowany zostaje w trakcie wizyty, poprzedzającej wykonanie zabiegu. W trakcie konsultacji należy się skupić się zarówno na doborze odpowiedniej metody terapii, jak również na wykluczeniu wszelkich ewentualnych przeciwwskazań.

Zabiegi związane z usuwaniem blizn za pomocą lasera, nie są refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. O zwrot kosztów poniesionych na leczenie mogą ubiegać się wyłącznie pacjenci ze szpecącymi bliznami pourazowymi, pooperacyjnymi lub pooparzeniowymi. Jednocześnie tego rodzaju blizny muszą powodować u nich powstanie dysfunkcji. Refundacja obejmuje swoim zasięgiem wyłącznie leczenie chirurgiczne, które jest bardziej inwazyjne, niż ma to miejsce w przypadku zastosowania lasera.


)