Kępki żółte – laseroterapia


Kępki żółte (xanthelasma) to zmiany skórne pojawiające się na powiekach, najczęściej w okolicach wewnętrznego kąta oka. Przybierają postać małych, żółtawych plamek, które z czasem rosną i przekształcają się w nieestetyczne grudki. Szybką i bezpieczną metodą pozbycia się problemu jest zabieg ich usunięcia za pomocą lasera Fotona.

Kępki żółte – przyczyny powstawania

Przyczyną rozwoju kępek żółtych (żółtaków) są zachodzące w organizmie zmiany metaboliczne, skutkujące odkładaniem się złogów cholesterolu w powierzchniowych warstwach skóry. Gromadzące się lipidy są pochłaniane przez makrofagi, czyli komórki układu odpornościowego. Zmagazynowany w obrębie makrofagów cholesterol przyjmuje postać tzw. komórek piankowatych, odpowiadających za kliniczny obraz kępek żółtych. Przyjmują one postać miękkich, żółtawych, lekko wypukłych guzków o zróżnicowanym kształcie i rozmiarach. Najczęściej pojawiają się na powierzchni powiek górnych, w pobliżu przyśrodkowego (wewnętrznego) kąta oka. Niekiedy występują w obrębie stawu łokciowego lub kolanowego, na rękach, stopach i w okolicy pośladków. Nieleczone wykazują tendencję do rozrastania i zlewania się ze sobą. Wystąpienie dużej liczby kępek żółtych określa się mianem żółtakowatości (ksanomatozy).

Kępki żółte
Kępki żółte

Kępki żółte nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i są problemem głównie estetycznym. Guzki nie zaburzają funkcji powiek i nie wykazują tendencji do złośliwienia. Ich pojawienie się może być jednak sygnałem alarmowym i zwiastunem rozwoju poważniejszych zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu.

Zmiany często dotykają osób, u których stwierdzono hiperlipoproteinemię – zwiększone stężenie lipidów (cholesterolu, trójglicerydów, fosfolipidów) we krwi. Pojawiają się również wśród osób chorujących na cukrzycę, miażdżycę, mających problemy z nerkami i wątrobą oraz cierpiących na przewlekłe stany zapalne trzustki.

Występowanie kępek żółtych jest dość wyraźnie skorelowane z wiekiem i płcią – problem dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.

Rozpoznanie zmian opiera się głównie na ich obejrzeniu przez lekarza – są one bardzo charakterystyczne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości może zostać pobrany wycinek do badania histopatologicznego.

Usuwanie kępek żółtych laserem Fotona

Do niedawna najpopularniejszymi metodami pozbycia się kępek żółtych było ich wycięcie skalpelem chirurgicznym, wymrożenie ciekłym azotem lub poddanie działaniu prądu elektrycznego (elektrokoagulacja). Obecnie jednak renomowane kliniki medyczne coraz częściej oferują likwidację zmian za pomocą tzw. ablacji laserowej. Rozwiązanie to staje się powoli „złotym standardem”. Za jego wyborem przemawiają przede wszystkim:

  • precyzja usuwania zmian, bez naruszenia sąsiadujących tkanek

  • brak krwawienia i konieczności zakładania szwów

  • dobry efekt kosmetyczny i minimalne ryzyko powstania blizn (kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku usuwania zmian skalpelem)

  • całkowita bezbolesność zabiegu i ograniczony do minimum okres rehabilitacji

W Beskidzkim Centrum Medycznym usuwamy kępki żółte nowoczesnym laserem neodymowo-yagowym amerykańskiej firmy Fotona. Emitowana przez urządzenie skoncentrowana wiązka światła laserowego, o długości fali 2940 nm, w kontrolowanych warunkach „odparowuje” zmiany z bardzo wysoką precyzją - sięgającą dziesiątych części milimetra.

Kępki żółte

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 5-10 minut. Wysoka temperatura procesu gwarantuje jego całkowitą sterylność. W miejscu usuniętego żółtaka pozostaje jedynie niewielka ranka, która zagoi się w ciągu kilku dni. Do tego czasu należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne oraz smarować miejsce zabiegu zaleconym przez lekarza kremem. W ciągu kilku godzin po zakończeniu procedury możliwe jest niewielkie pieczenie i zaczerwienienie skóry.

Przeciwskazania do laserowego usuwania kępek żółtych

Laserowe usuwanie kępek żółtych jest bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem, może więc być przeprowadzane praktycznie u każdej dorosłej osoby. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich m.in.

  • opalenizna (należy jej unikać w ciągu miesiąca poprzedzającego zabieg)

  • przyjmowanie leków i ziół o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym, sterydowych oraz zmniejszających krzepliwość krwi

  • niektóre choroby (bielactwo, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry)

  • infekcje wirusowe lub bakteryjne skóry w miejscu zabiegu

  • skóra bardzo sucha, wrażliwa lub ze skłonnościami do bliznowacenia

  • ciąża lub karmienie piersią

Kępki żółte

Dieta i profilaktyka – podstawa w zapobieganiu nawrotom

W zapobieganiu nawrotom kępek żółtych istotną rolę pełni odpowiednia dieta niskotłuszczowa oraz utrzymywanie „w ryzach”poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Ważne jest wyeliminowanie z jadłospisu lub przynajmniej ograniczenie: spożycia alkoholu (oprócz czerwonego wina), masła, fast foodów oraz czerwonego mięsa. W zamian posiłki należy wzbogacić o owoce, warzywa, ryby i oliwę z oliwek. Działania profilaktyczne, zmniejszające ryzyko rozwoju żółtaków obejmują również właściwe leczenie współistniejących chorób metabolicznych (np. cukrzycy).

Cennik usuwania kępek żółtych laserem


SZANOWNI PAŃSTWO

Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.


Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi

REJESTRACJA ONLINE

PRYWATNIE NA NFZ

Rejestruj prywatnie

Proszę o kontakt w sprawie:

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że Administratorem danych jest Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 3/1 w Bielsku-Białej.
Podanie danych osobowych wymagane jest w celu rejestracji na lekarską poradę specjalistyczną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. h RODO. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Dane osobowe zostaną usunięte w terminie 14 dni od podania danych. Dane są udostępniane podmiotom na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie wsparcia informatycznego.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: inspektor@bcm.bielsko.pl

REJESTRACJA ONLINE