Laserowe leczenie przerostu prostaty


Przerost gruczołu krokowego (prostaty) to częste schorzenie u większości mężczyzn po 50. roku życia. Teraz tego problemu można się pozbyć szybko i skutecznie – za pomocą laserowej enukleacji HoLep. Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) to najczęściej spotykana choroba układu moczowo-płciowego u mężczyzn powyżej 50 roku życia (dotyka nawet 50% mężczyzn w tym wieku). Wraz ze wzrostem objętości, prostata może uciskać na cewkę moczową, powodując przykre dolegliwości, takie jak:

  • zmniejszenie strumienia moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • zwiększoną częstotliwość mikcji,
  • częstą i naglącą potrzebę oddawania moczu,
  • niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza.
BPH, prostata

Może to prowadzić do zalegania moczu, a konsekwencji osłabienia mięśnia pęcherza moczowego i zwiększenia ryzyka pojawienia się kamicy nerkowej lub zakażeń układu moczowego. Dlatego występowanie powyższych objawów jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu HoLep, który teraz jest dostępny także w Beskidzkim Centrum Medycznym.

HoLep – leczenie prostaty laserem holmowym

laser, prostata

HoLep to nowatorska metoda przezcewkowej enukleacji gruczołu krokowego (stercza). Zabieg ma charakter małoinwazyjny i został opracowany jako alternatywa dla operacji chirurgicznych – waporyzacji laserowej i przezcewkowej resekcji prostaty. W porównaniu do tych metod HoLep i zastosowany laser holmowy jest bardzo skuteczny i przede wszystkim znacznie bezpieczniejszy dla pacjenta. Nie wymaga też długiej rekonwalescencji.

HoLep przeprowadzany jest u mężczyzn cierpiących na przerost prostaty. Innowacyjność tej techniki polega na usunięciu gruczolaka przy pomocy wysokoenergetycznego lasera holmowego. Kontrola wiązki lasera oraz przewidywalność zachowania się w tkance pozwala na likwidację gruczolaka w całości techniką en-block, gwarantującą brak odrostu. Dzięki temu metoda HoLep jest zabiegiem jednorazowym, bez konieczności powtarzania procedury.

HoLep – kwalifikacja do zabiegu

W przypadku podejrzenia przerostu gruczołu stercza pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci USG narządów jamy brzusznej połączone z oceną gruczołu krokowego, pęcherza moczowego oraz zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Z wynikami należy udać się do urologa, który zbada stercze oraz podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu. Lekarz zleci także pozostałe badania, niezbędne do przeprowadzenia laserowego leczenia prostaty.

operacja prostaty, konsultacja

HoLep – przebieg zabiegu

prostata
Przed rozpoczęciem zabiegu HoLep pacjent poddawany jest znieczuleniu dolędźwiowemu, dzięki czemu nie będzie odczuwał bólu. Następnie do cewki moczowej wprowadzany jest endoskop (resektoskop laserowy). Umożliwia on ciągłą kontrolę wizualną oraz pozwala na wprowadzenie włókna laserowego. Za pomocą włókna laserowego urolog nacina i wyłuszcza gruczolaka od zewnętrznej torebki gruczołu krokowego. W kolejnym kroku usunięta tkanka zostaje rozdrobniona i usunięta przy pomocy morcelatora endoskopowego. Po zabiegu ta tkanka przekazywana jest do badań histopatologicznych, aby wykluczyć nowotwór w jej obrębie

Rekonwalescencja po zabiegu HoLep

Ze względu na małą inwazyjność, rekonwalescencja po leczeniu prostaty laserem holmowym przebiega dość szybko. Po zabiegu pacjent przez krótki czas, zwykle do następnego dnia rano, musi mieć założony cewnik. Najczęściej też już na drugi dzień jest wypisywany do domu. Do aktywności seksualnej można powrócić po ok. 2-4 tygodniach. Powinna ona wyglądać podobnie, jak przed zabiegiem, a u części pacjentów następuje nawet poprawa jakości wzwodu.

Zalety leczenia prostaty metodą HoLep:
  • Wysoka skuteczność,
  • Minimalne ryzyko krwawienia,
  • Leczenie bardzo dużych gruczolaków,
  • Krótki czas rekonwalescencji

SZANOWNI PAŃSTWO

Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.


Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi

REJESTRACJA ONLINE

PRYWATNIE NA NFZ

Rejestruj prywatnie

Proszę o kontakt w sprawie:

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że Administratorem danych jest Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 3/1 w Bielsku-Białej.
Podanie danych osobowych wymagane jest w celu rejestracji na lekarską poradę specjalistyczną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. h RODO. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Dane osobowe zostaną usunięte w terminie 14 dni od podania danych. Dane są udostępniane podmiotom na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie wsparcia informatycznego.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: inspektor@bcm.bielsko.pl

REJESTRACJA ONLINE