Laserowe leczenie przerostu prostaty

Laserowe leczenie przerostu prostaty w Beskidzkim Centrum Medycznym


Przerost gruczołu krokowego (prostaty) to częste schorzenie mogące się pojawić u mężczyzn po 50 roku życia. Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) to najczęściej spotykana choroba układu moczowo-płciowego u mężczyzn powyżej 50 roku życia (dotyka nawet 50% mężczyzn w tym wieku). Wraz ze wzrostem objętości, prostata może uciskać na cewkę moczową, powodując przykre dolegliwości, takie jak:

  • zmniejszenie strumienia moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • zwiększoną częstotliwość mikcji,
  • częstą i naglącą potrzebę oddawania moczu,
  • niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza.

Może to prowadzić do zalegania moczu, a konsekwencji osłabienia mięśnia pęcherza moczowego i zwiększenia ryzyka pojawienia się kamicy nerkowej lub zakażeń układu moczowego. W Beskidzkim Centrum Medycznym istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu HoLep.

HoLep – leczenie prostaty laserem

HoLep to metoda przezcewkowej enukleacji gruczołu krokowego (stercza). HoLep może być przeprowadzany u mężczyzn cierpiących na przerost prostaty. Metoda ta polega na usunięciu gruczolaka przy pomocy lasera. Kontrola wiązki lasera oraz przewidywalność zachowania się w tkance umożliwia zlikwidowanie gruczolaka techniką en-block. 

HoLep – kwalifikacja do zabiegu

W przypadku podejrzenia przerostu gruczołu stercza pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci USG narządów jamy brzusznej połączone z oceną gruczołu krokowego, pęcherza moczowego oraz zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Z wynikami należy udać się do urologa, który zbada stercze oraz podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu. Lekarz zleci także pozostałe badania, niezbędne do przeprowadzenia laserowego leczenia prostaty.

Przed rozpoczęciem zabiegu HoLep pacjent poddawany jest znieczuleniu dolędźwiowemu. Następnie do cewki moczowej wprowadzany jest endoskop (resektoskop laserowy). Umożliwia on ciągłą kontrolę wizualną oraz pozwala na wprowadzenie włókna laserowego. Za pomocą włókna laserowego urolog nacina i wyłuszcza gruczolaka od zewnętrznej torebki gruczołu krokowego. W kolejnym kroku usunięta tkanka zostaje rozdrobniona i usunięta przy pomocy morcelatora endoskopowego. Po zabiegu ta tkanka przekazywana jest do badań histopatologicznych, aby wykluczyć nowotwór w jej obrębie.

Rekonwalescencja po zabiegu HoLep

Po zabiegu pacjent przez krótki czas, zwykle do następnego dnia rano, musi mieć założony cewnik. Do aktywności seksualnej można powrócić po ok. 2-4 tygodniach. Powinna ona wyglądać podobnie, jak przed zabiegiem, a u części pacjentów może nastąpić poprawa jakości wzwodu.


)