Laserowe leczenie przerostu prostaty
Przerost gruczołu krokowego (prostaty) to częste schorzenie u większości mężczyzn po 50. roku życia. Teraz tego problemu można się pozbyć szybko i skutecznie – za pomocą laserowej enukleacji HoLep. Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) to najczęściej spotykana choroba układu moczowo-płciowego u mężczyzn powyżej 50 roku życia (dotyka nawet 50% mężczyzn w tym wieku). Wraz ze wzrostem objętości, prostata może uciskać na cewkę moczową, powodując przykre dolegliwości, takie jak:
- zmniejszenie strumienia moczu,
- trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
- zwiększoną częstotliwość mikcji,
- częstą i naglącą potrzebę oddawania moczu,
- niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza.

Może to prowadzić do zalegania moczu, a konsekwencji osłabienia mięśnia pęcherza moczowego i zwiększenia ryzyka pojawienia się kamicy nerkowej lub zakażeń układu moczowego. Dlatego występowanie powyższych objawów jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu HoLep, który teraz jest dostępny także w Beskidzkim Centrum Medycznym.
HoLep – leczenie prostaty laserem holmowym

HoLep to nowatorska metoda przezcewkowej enukleacji gruczołu krokowego (stercza). Zabieg ma charakter małoinwazyjny i został opracowany jako alternatywa dla operacji chirurgicznych – waporyzacji laserowej i przezcewkowej resekcji prostaty. W porównaniu do tych metod HoLep i zastosowany laser holmowy jest bardzo skuteczny i przede wszystkim znacznie bezpieczniejszy dla pacjenta. Nie wymaga też długiej rekonwalescencji.
HoLep przeprowadzany jest u mężczyzn cierpiących na przerost prostaty. Innowacyjność tej techniki polega na usunięciu gruczolaka przy pomocy wysokoenergetycznego lasera holmowego. Kontrola wiązki lasera oraz przewidywalność zachowania się w tkance pozwala na likwidację gruczolaka w całości techniką en-block, gwarantującą brak odrostu. Dzięki temu metoda HoLep jest zabiegiem jednorazowym, bez konieczności powtarzania procedury.
HoLep – kwalifikacja do zabiegu
W przypadku podejrzenia przerostu gruczołu stercza pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci USG narządów jamy brzusznej połączone z oceną gruczołu krokowego, pęcherza moczowego oraz zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Z wynikami należy udać się do urologa, który zbada stercze oraz podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu. Lekarz zleci także pozostałe badania, niezbędne do przeprowadzenia laserowego leczenia prostaty.

HoLep – przebieg zabiegu

Rekonwalescencja po zabiegu HoLep
- Wysoka skuteczność,
- Minimalne ryzyko krwawienia,
- Leczenie bardzo dużych gruczolaków,
- Krótki czas rekonwalescencji
SZANOWNI PAŃSTWO
Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.