Powikłania po COVID-19 związane z układem oddechowym


Powikłania po Covid 19

Wirus SARS-CoV-2 należy do grupy koronawirusów. Reprezentuje on typ RNA-wirusów, co oznacza, że informacja genetyczna wirusa została zawarta w łańcuchu kwasu rybonukleinowego - RNA. Niestety wywołuje on bardzo poważną chorobę, która może w konsekwencji doprowadzić do ciężkiego wirusowego zapalenia płuc lub ostrej niewydolności oddechowej. W wielu przypadkach niezbędna okazuje się mechaniczna wentylacja z wykorzystaniem respiratora. COVID-19 jest chorobą zakaźną, która rozprzestrzenia się poprzez transmisję kropelkową. Osoba zdrowa może więc zarazić się poprzez bliski kontakt z zakażonym. Patogeny przenoszą się podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Mogą one także osiadać na różnego rodzaju powierzchniach i obiektach, które znajdują się w pobliżu. Z jakimi powikłaniami po przejściu choroby można się spotkać? Czy warto skorzystać z pomocy pulmonologa? 

Najczęstsze powikłania po COVID-19

Choć bardzo duża grupa osób przeszła już chorobę, wielu ludzi wciąż zmaga się z jej skutkami lub powikłaniami. Mogą one utrzymywać się nawet przez okres kilku miesięcy. Najbardziej narażone będą osoby starsze oraz pacjenci z tak zwanymi chorobami współistniejącymi. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się bowiem, że nawet osoby młode, u których wystąpił łagodny przebieg choroby, mogą w późniejszym okresie borykać się z różnego rodzaju powikłaniami.

Do częstych objawów zaliczają się przede wszystkim:

  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • duszności,
  • bóle stawów,
  • bóle klatki piersiowej,
  • utrzymujący się kaszel,
  • zaburzenia koncentracji.
Powikłania po Covid 19

Pacjenci uskarżają się na poczucie przewlekłego zmęczenia, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe i zaburzenia snu. Objawy mogą nasilać się po wysiłku fizycznym lub pracy umysłowej. Powikłania po COVID bywają związane także z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi. W przebiegu choroby odnotowuje się przypadki ostrego zapalenia mięśnia sercowego. Problemami kardiologicznymi zagrożone są nawet osoby młode, znajdujące się w przedziale wiekowym od 20 do 30 lat. Groźne będą także powikłania zakrzepowo-zatorowe. Koronawirus uszkadza naczynia krwionośne, tym samym powodując wzrost krzepliwości krwi. W konsekwencji może to doprowadzić do zakrzepicy. Pojawić mogą się powikłania ze strony układu neurologicznego. Są one efektem zarówno samej infekcji, jak i skutkiem ubocznym stosowanych leków lub stresu związanego z procesem hospitalizacji. Bardzo często można mieć do czynienia z pojawiającymi się bólami głowy oraz problemami z koncentracją.

Powikłania związane z układem oddechowym

Koronavirus, powiklania

Powikłania po COVID dotyczą również w dużej mierze układu oddechowego. Chodzi przede wszystkim o tych pacjentów, u których przebieg choroby był stosunkowo ciężki i wiązał się z ostrą niewydolnością oddechową. Dolegliwości mogą charakteryzować się różnym nasileniem. W najłagodniejszym przypadku, mówi się o zmniejszonej tolerancji wysiłku oraz o ogólnym pogorszeniu kondycji fizycznej.

Sporym zagrożeniem jest również ryzyko powstania choroby płuc. Wirus SARS-CoV-2 wnika do komórek oddechowych za pomocą enzymu konwertującego angiotensynę – ACE2. Organizm niektórych pacjentów może zareagować na to odpowiedzią układu immunologicznego, co w konsekwencji skutkuje uszkodzeniem komórek płuc. Uszkodzone komórki zostają zastąpione tkanką bliznowatą, której nagromadzenie powoduje zwłóknienie płuc. Taki stan doprowadza do pogorszenia czynności płuc oraz ich wydolności wysiłkowej.

COVID-19 wywołuje w niektórych przypadkach zapalenie płuc, które rozwija się zwykle w obu płatach płucnych. Może mieć ono ciężki i poważny przebieg. Nawet po ustąpieniu choroby, uraz płuc wywołuje trudności w oddychaniu. Powrót do pełnego zdrowia zajmuje nawet kilka miesięcy. Poważnym skutkiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, bywa także zespół ostrej niewydolności oddechowej. Takie osoby wymagają w niektórych przypadkach podłączenia do odpowiedniej aparatury medycznej. Na szczęście w dużej części przypadków stan płuc osób wyleczonych z COVID-19 poprawiał się w ciągu kilku tygodni. Warto jednak kontrolować stan swojego zdrowia.

Kiedy konieczna wizyta u pulmonologa?

Pulmonolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu oddechowego. Dotyczy to zarówno problemów wrodzonych, jak i tych nabytych. Konsultacja u specjalisty będzie niezbędna w momencie, kiedy pacjent zaobserwuje u siebie objawy mogące wskazywać na pojawienie się schorzeń związanych z układem oddechowym. Wielu ozdrowieńców po przebytej chorobie COVID-19 uskarża się na takie dolegliwości, jak:

  • dyskomfort przy oddychaniu,
  • uciążliwe duszności,
  • obniżoną kondycję fizyczną.

To między innymi tego rodzaju symptomy, powinny skłonić do przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Pomóc może pulmonolog, który w szczegółowy sposób oceni stan dróg oddechowych oraz płuc. To ważne dla osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W poradni Pulmonologicznej Beskidzkiego Centrum Medycznego Bielsko istnieje możliwość sprawdzenia pojemności płuc za pośrednictwem badania spirometrycznego. Pozwala ono na dokonanie oceny wentylacyjnej układu oddechowego, a pulmonolog pomoże w trafnym zdiagnozowaniu oraz podjęciu leczenia przy takich chorobach, jak: astma oskrzelowa, gruźlica, pylica, odma płucna, mukowiscydoza lub zapalenie płuc i oskrzeli.


)