Wady wzroku – rodzaje i leczenie


Wady wzroku to zaburzenia, które wynikają z wystąpienia wad refrakcji. Dotyczą one bardzo dużej populacji ludzi na całym świecie. Nieostre widzenie jest wynikiem niezdolności układu optycznego oka do właściwego skupiania promieni świetlnych na siatkówce. Do nacześciej spotykanych wad należą: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starowzroczność. Na czym polegają te dolegliwości? 

Najczęstsze przyczyny powstawania wad wzroku

Pojawianie się wad wzroku jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Nie dotyczą one wyłącznie osób starszych. Z problemami w tym zakresie borykają się bowiem również nawet bardzo młodzi ludzie. Mechanizm powstawania wad może być zróżnicowany. 

Nieostre widzenie może być spowodowane między innymi spędzaniem dużej ilości czasu przed ekranem komputera, telewizora lub telefonu. Oczy zmuszone są bowiem do wykonywania długiej pracy w bliskiej odległości od przedmiotu i tracą zdolność szybkiego dostosowania się podczas patrzenia w dal. Zjawisko to jest związane z ciągłym napinaniem akomodacji i wystąpieniem problemu z jej rozluźnieniem. Patrzenie w dal nie wymaga bowiem dużego wysiłku akomodacji. W rezultacie obraz zaczyna stawać się zamazany.

Niestety nasz wzrok pogarsza się również pod wpływem zaawansowanego wieku. W przypadku seniorów wady wzroku mogą być skutkiem niedomagania układu wzrokowego, zmętnienia soczewki lub degradacji połączeń nerwowych. Do tego typu czynników dochodzi w sposób naturalny. Niekiedy mogą być one również następstwem działania czynników zewnętrznych, do których zaliczają się takie elementy, jak urazy gałki ocznej, szkodliwy wpływ promieniowania UV oraz stosowanie niektórych leków.

W przypadku niektórych osób występują wady wrodzone. Mogą być one dziedziczone po rodzicach lub pojawiają sią na skutek problemów powstałych w przebiegu ciąży. W takiej sytuacji nie można w żaden sposób przeciwdziałać ich powstawaniu. Pomimo tego, podobnie jak ma to miejsce w innego rodzaju wadach, należy podjąć się ich leczenia.

Dolegliwości, które towarzyszą problemom ze wzrokiem mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter i zależą w głównej mierze od rodzaju wady. Najczęściej objawiają się poprzez bóle głowy, mrużenie oczu, konieczność wpatrywania się w przedmioty, problemy z czytaniem i notoryczne zmęczenie oczu. Do najczęstszych wad wzroku zalicza się:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm,
  • starowzroczność.

Każdą z tych wad cechuje konieczność zmagania się z innego rodzaju dolegliwościami. Warto dowiedzieć się czym dokładnie się one charakteryzują oraz co się z nimi wiąże. 

 Krótkowzroczność

Krótkowzroczność często jest efektem nieprawidłowej budowy oka. Jego poszczególne elementy optyczne są zbyt wypukłe. W rezultacie promienie, które docierają do oka nie skupiają się na siatkówce, lecz przed nią. Krótkowidz w celu polepszenia ostrości swojego widzenia, zmuszony jest do zmniejszenia dystansu dzielącego go od przedmiotu. Pomaga również mrużenie oczu, bowiem zmniejsza się wówczas rozproszenie obrazu na siatkówce.

Wadę mogą wywoływać czynniki:

  • genetyczne,
  • środowiskowe, takie jak intensywna praca wzrokowa bez relaksacji oczu,
  • zbyt rzadkie przebywanie w naturalnym oświetleniu,
  • wpływ niektórych chorób, takich jak zaćma lub cukrzyca.

Nadwzroczność

Nadwzroczność oznacza stan, w którym wpadające do oka światło skupia się za siatkówką. Problem wynika ze zbyt krótkiej gałki ocznej. Może być także spowodowany zbyt małą mocą optyczną. Wady wzroku takie jak nadwzroczność, mogą mieć podłoże fizjologiczne. Dzieje się tak w przypadku dzieci, ponieważ narząd wzroku dopiero się u nich rozwija. Niestety w niektórych sytuacjach nadwzroczność fizjologiczna może przerodzić się w postać patologiczną. W osób dorosłych może być to wynikiem takich czynników, jak osłabienie i kruchość naczyń krwionośnych w obrębie gałki ocznej.

Osoby z nadwzrocznością zmuszone są do mrużenia oczu lub spinania mięśni gałki ocznej w celu złapania większej ostrości. Dochodzi do utraty zdolności wyraźnego widzenia przedmiotów, które znajdują się blisko. Dobrze widoczne są natomiast te, które znajdują się w pewnej odległości. Z biegiem czasu może dojść jednak do sytuacji, w której przedmioty będą zamazane bez względu na to, jakie jest ich położenie. U cierpiących na nadwzroczność pojawiają się również bóle głowy, gałek ocznych, podwójne widzenie lub zez zbieżny.

Astygmatyzm

Przyczyną astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki. W wyniku tego defektu, wpadające do oka promienie świetlne rozpraszają się w nieprawidłowy sposób. Widziany obraz staje się niewyraźny i nieostry. Kontury przedmiotów mogą również wydawać się zniekształcone i powykrzywiane.

Astygmatyzm, tak jak inne wady wzroku, niesie ze sobą szereg charakterystycznych objawów. Oprócz rozmazanych przedmiotów przejawia się on również:

  • bólami oczu oraz głowy,
  • tarciem i mrużeniem oczu,
  • częstym mruganiem,
  • problemami z koncentracją,
  • myleniem liter,
  • napięciem w obrębie gałek ocznych.

Astygmatyzm bardzo często występuje z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością, dlatego dość trudno go zdiagnozować. Niezbędna jest w tym przypadku pomoc optometrysty, który przeprowadzi odpowiednie  badania za pomocą keratoskopu lub wideokeratografii komputerowej.

Starowzroczność

Starowzroczność, choć wiąże się z wadami ostrości wzroku, nie stanowi zjawiska patologicznego. Pojawianie się tej przypadłości jest bowiem następstwem naturalnego procesu starzenia się. Proces ten w przypadku każdej osoby może mieć indywidualny przebieg. W końcu jednak każde oczy będą wymagały wsparcia okularów korekcyjnych. Z problemem mogą spotkać się osoby nadwzroczne.

Metody korekcji wad wzroku

Wady wzroku mogą ograniczać komfort codziennego życia. Istnieje jednak możliwość korekcji wad wzroku.

Jednym ze sposobów może być operacja laserowa oczu, która pozwala na umożliwiene wyeliminowania wady wzroku. W trakcie procedury wykorzystywane jest światło lasera, który pozwala na wymodelowanie kształtu rogówki, aby wpadające do oka promienie świetlne były właściwie skupiane na siatkówce oraz tworzyły wyraźny obraz. To metoda, za pomocą której można usunąć takie wady jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. 

W przypadku starowzroczności proces można skorygować za pomocą okularów, które powinny zostać odpowiednio dobrane przez specjalistę.


)