Uwaga ! KLESZCZE!

Ciepłe miesiące to czas aktywności kleszczy, przenoszących między innymi bakterie wywołujące boreliozę. Ewidentnym objawem zakażenia jest tzw. rumień wędrujący pojawiający się miejscu ukąszenia lub w innej części ciała. Nie zawsze jednak sygnały wysyłane przez organizm są tak oczywiste. W obu wypadkach sprzymierzeńcem lekarza i pacjenta są odpowiednie badania diagnostyczne.


 

 

Kleszcze najczęściej możemy spotkać w lasach i na łąkach oraz ostatnio coraz częściej na miejskich terenach zielonych. Kleszcz zazwyczaj przebywa na roślinach i krzewach na wysokości do 1 metra i wspina się na swojego żywiciela. Dlatego bardzo istotne jest, aby wybierając się w miejsca, gdzie możemy go spotkać, zakładać pełne buty i długie spodnie, a po powrocie dokładnie obejrzeć całe ciało.

Kleszcze przenoszą boreliozę w każdej fazie swojego rozwoju, czyli jako larwy, nimfy i pod dorosłą postacią. Kiedy już dojdzie do zakażenia, choroba może manifestować się oczywistym rumieniem, albo dawać inne objawy, które trudno na pierwszy rzut oka powiązać z boreliozą.

Wygląd rumienia wędrującego ilustruje zdjęcie. Jest to czerwona plama w miejscu wkłucia pajęczaka, wokół której rozpościera się krąg normalnej skóry zwieńczony czerwoną obwódką.

Pojawia się on około trzech tygodni po ukąszeniu. Rumień jest podstawą do wdrożenia leczenia antybiotykiem, o czym decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, dermatolog lub lekarz chorób zakaźnych.

Rumień

 

objawy boleriozy

Bywa jednak tak, że rumień nie pojawia się w miejscu ukąszenia, ale w innym rejonie ciała - lub nawet wcale. Wtedy organizm może sygnalizować chorobę na inne sposoby:

  • objawami grypopodobnymi,
  • ogólnym zmęczeniem,
  • zaburzeniami mowy lub widzenia,
  • szumami w uszach,
  • wrażeniem przenikającego zimna.

Badania laboratoryjne mogą okazać się pomocne w obu przypadkach:

  • Jeżeli mamy do czynienia z ewidentnym rumieniem badanie służy temu, aby stwierdzić czy leczenie zostało dobrze wdrożone.
  • W kwestii nieswoistych objawów daje pewność, że faktycznie świadczą one o boreliozie.

 

Cała diagnostyka, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLCZ), opiera się na tak zwanym dwuetapowym protokole diagnostycznym. Oznacza to, że wykonuje się dwa testy:

  • pierwszy przesiewowy, niezwykle czuły, wykrywający już bardzo niski poziom przeciwciał wytwarzanych przez organizm,
  • drugi test wysoce specyficzny - tak zwany test potwierdzenia, który potwierdza, że są to na pewno przeciwciała kierowane przeciwko boreliozie.

Przeciwciała w zależności od układu immunologicznego człowieka pojawiają się w organizmie człowieka po około 4-6 tygodniach od zarażenia, zatem pierwsze badanie laboratoryjne należy wykonać nie wcześniej niż po ok. 4 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza.

  • Badanie wykonuje się z surowicy krwi.
  • Wystarczy pobranie jednej fiolki krwi.
  • Pacjent nie musi być na czczo, ale dobrze jest, aby nie był po obfitym posiłku bezpośrednio przed badaniem.

 

 

Badania wykonywane są w obu oddziałach Beskidzkiego Centrum Medycznego:


• Punkt pobrań 1 ul. Dąbrowskiego 3/1 ( 07.00 - 10.30)
• Punkt pobrań 2 ul. Młodzieżowa 21 ( 07.00 - 11.00 )

Wykonanie badania laboratoryjnego to tylko połowa diagnostyki boreliozy.


Konsultacja lekarska jest bezwzględnie konieczna. Lekarz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu, objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz badań laboratoryjnych jest w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z boreliozą i wdrożyć leczenie.

 

 


)