Nasze poradnie


Wszystkie poradnie Cennik usług

Beskidzkie Centrum Medyczne dla każdego

 

Beskidzkie Centrum Medyczne realizuje nieodpłatne usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz odpłatnie według aktualnego cennika.

 

 

 

Warunki udzielania świadczeń

Uwaga ! KLESZCZE!

Ciepłe miesiące to czas aktywności kleszczy, przenoszących między innymi bakterie wywołujące boreliozę. Ewidentnym objawem zakażenia jest tzw. rumień wędrujący pojawiający się miejscu ukąszenia lub w innej części ciała. Nie zawsze jednak sygnały wysyłane przez organizm są tak oczywiste. W obu wypadkach sprzymierzeńcem lekarza i pacjenta są odpowiednie badania diagnostyczne.


Kleszcze przenoszą boreliozę w każdej fazie swojego rozwoju, czyli jako larwy, nimfy i pod dorosłą postacią.
Kiedy już dojdzie do zakażenia, choroba może manifestować się oczywistym rumieniem, albo dawać inne objawy, które trudno na pierwszy rzut oka powiązać z boreliozą.
Rumień wędrujący wygląda mniej więcej tak: czerwona plama w miejscu wkłucia pajęczaka, wokół której rozpościera się krąg normalnej skóry zwieńczony czerwoną obwódką. Pojawia się on około trzech tygodni po ukąszeniu. Jest on podstawą do wdrożenia leczenia antybiotykiem, o czym decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, dermatolog lub lekarz chorób zakaźnych.
Bywa jednak tak, że rumień nie pojawia się w miejscu ukąszenia, ale w innym rejonie ciała - lub nawet wcale. Wtedy organizm może sygnalizować chorobę na inne sposoby: objawami grypopodobnymi, ogólnym zmęczeniem, zaburzeniami mowy lub widzenia, szumami w uszach, czy też wrażeniem przenikającego zimna.

Badania laboratoryjne mogą okazać się pomocne w obu przypadkach:
• Jeżeli mamy do czynienia z ewidentnym rumieniem badanie służy temu, aby stwierdzić czy leczenie zostało dobrze wdrożone.
• W kwestii nieswoistych objawów daje pewność, że faktycznie świadczą one o boreliozie.


Cała diagnostyka, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLCZ), opiera się na tak zwanym dwuetapowym protokole diagnostycznym. Oznacza to, że wykonuje się dwa testy: pierwszy przesiewowy, niezwykle czuły, wykrywający już bardzo niski poziom przeciwciał wytwarzanych przez organizm, oraz drugi test wysoce specyficzny - tak zwany test potwierdzenia, który potwierdza, że są to na pewno przeciwciała kierowane przeciwko boreliozie.
Przeciwciała w zależności od układu immunologicznego człowieka pojawiają się w organizmie człowieka po około 4-6 tygodniach od zarażenia, zatem pierwsze badanie laboratoryjne należy wykonać nie wcześniej niż po ok. 4 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza.
• Badanie wykonuje się z surowicy krwi.
• Wystarczy pobranie jednej fiolki krwi.
• Pacjent nie musi być na czczo, ale dobrze jest, aby nie był po obfitym posiłku bezpośrednio przed badaniem.


Badania wykonywane są w obu oddziałach Beskidzkiego Centrum Medycznego
• Punkt pobrań 1 ul. Dąbrowskiego 3/1 ( 07.00 - 10.30)
• Punkt pobrań 2 ul. Młodzieżowa 21 ( 07.00 - 11.00 )

Wykonanie badania laboratoryjnego to tylko połowa diagnostyki Boreliozy.
Konsultacja lekarska jest bezwzględnie konieczna. Lekarz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu, objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz badań laboratoryjnych jest w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z boreliozą i wdrożyć leczenie.