Terapia Antyvegf


Informacja dla pacjenta

ZABIEG WYKONUJEMY RÓWNIEŻ W RAMACH KONTRAKTU Z NFZ

Neowaskularyzacja podsiatkówkowa (CNV) - leczenie

Neowaskularyzacja podsiatkówkowa (CNV) najczęściej wtórna do ZWYRODNIENIA PLAMKI ZWIĄZANEGO Z WIEKIEM (AMD) jest przewlekłą postępującą chorobą polegającą na obecności nieprawidłowych naczyń pod siatkówką.

Jedną z metod leczenia CNV może być podawanie do ciała szklistego (jest to wysoko uwodniona tkanka za soczewką, wypełniająca 4/5 objętości oka, sąsiadująca z siatkówką) leków hamujących powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych. Na skutek leczenia u większości osób istnieje możliwość zahamowania postępu choroby lub poprawienia ostrości wzroku (zwykle o 1-2 rzędy na tablicy do badań) pod warunkiem, że zostanie ono podjęte odpowiednio wcześnie. Leczenie zwykle rozpoczyna się od fazy nasycenia w postaci jednego wstrzyknięcia na miesiąc przez 3 kolejne m-ce, po których następuje faza podtrzymująca, w czasie której leczenie jest uzależnione od stanu klinicznego.

Inne schorzenia przebiegające z obrzękiem siatkówki, w których dowiedziono skuteczności leków to: CUKRZYCOWY OBRZĘK PLAMKI, zakrzep żyły środkowej siatkówki oraz inne choroby, w których dochodzi do powstawania nieprawidłowych naczyń (np. CNV w wysokiej krótkowzroczności, pozapalnie, w pasmach naczyniastych itd.) lub ich przecieku.

Możliwe powikłania

Podczas takiego zabiegu istnieje ryzyko różnych powikłań, do najcięższych mogą należeć:

  • uszkodzenie soczewki,
  • wylew krwi do ciała szklistego,
  • spowodowanie odwarstwienia siatkówki w momencie zabiegu lub w okresie kilku tygodni,
  • zapalenie jałowe lub bakteryjne (rzadziej grzybicze) wnętrza gałki ocznej.

Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, w mniej niż 1% przypadków, ale całkowicie nie można ich wykluczyć, mimo prawidłowo wykonanego zabiegu.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu możliwy jest wzrost ciśnienia gałkowego, co sporadycznie wymaga podania leków, a jeszcze rzadziej wykonania punkcji komory przedniej oka. Po zabiegu przez około 2 dni oko może być nieznacznie zadrażnione i bardziej wrażliwe. Czasami może być obecny podspojówkowy wylew krwi, który wchłania się w ciągu 7 - 14 dni. W tym okresie konieczne jest staranne przestrzeganie higieny oka.

 

Linki:

1. Stanowisko Konsultanta Krajowego ds. okulistyki w sprawie zastosowania iniekcji doszklistkowych preparatu bevacizumab w leczeniu schorzeń siatkówki:

http://pto.com.pl/storage/documents/22/4af5f6ea58bb10ebf9a88cad4d47da6b.pdf

2. Zalecenia PTO dotyczące przygotowania pacjenta i wykonania iniekcji doszklistkowych:

http://pto.com.pl/storage/guidelines/20/220bbe5d42c3b17b4c9eff434d5a16b2.pdf 

3.Wytyczne PTO postępowania w terapii cukrzycowego obrzęku plamki:

http://pto.com.pl/storage/guidelines/29/14d49d1bd4e94b0e9c1bd643bc83e359.pdf 

 

Autor :

Lek BCM

dr n. med. Piotr Berezowski

specjalista chorób oczu 


)