Nasze poradnie


Wszystkie poradnie Cennik usług

Beskidzkie Centrum Medyczne dla każdego

 

Beskidzkie Centrum Medyczne realizuje nieodpłatne usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz odpłatnie według aktualnego cennika.

 

 

 

Warunki udzielania świadczeń

Skleroterapia


Ładne zdrowe nogi bez zabiegu ?

 

Skleroterapia jest sposobem leczenia żylaków.

Polega na wstrzyknięciu leku wprost do żylaka, co powoduje jego zamknięcie, a następnie zniknięcie. Jest to procedura bezpieczna, małoinwazyjna, niewymagająca znieczulenia, wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Po zabiegu nie ma potrzeby zmiany trybu życia czy absencji w pracy, zaleca się kilkudniowe stosowanie wyrobów uciskowych.


 

 

Do zabiegu skleroterapii kwalifikują się zmiany o charakterze pajączków żylnych, niewielkie żylaki pierwotne oraz żylaki nawrotowe czy niewydolne perforatory. Ostateczna kwalifikacje dokonuje lekarz w trakcie wizyty kwalifikującej ( z badaniem USG color-doppler).

Przy większej rozległości zmian zabieg wykonywany jest etapowo.
Zależnie od sytuacji klinicznej wykonujemy skleroterapię prostą, skleroterapie piankową czy echo-obliterację (wspomaganą USG)
Po zabiegu, w pierwszym etapie wyczuwalne są stwardnienia w przebiegu leczonych żył, które wchłaniają się przez okres kilku tygodni.

Najczęstszymi objawami ubocznymi zabiegu są siniaki, zaczerwienienia czy niewielka bolesność w obrębie leczonego obszaru. Rzadziej (poniżej 20%) po zabiegu mogą wystąpić jasnobrązowe, drobne przebarwienia, które z czasem samoistnie znikają. Mogą (ponizej10%)wystąpić również drobne, czerwone pajączki żylne w okolicy zlikwidowanego żylaka, które znikają z czasem samoistnie lub mogą wymagać dodatkowych procedur(terapia przezskórnym laserem). Bardzo rzadko może wystąpić alergia na lek, punktowa zmiana martwicza skóry, zakrzepica żylna (poniżej 1%).

---

Opracował : Krzysztof Pietrzak,  Lekarz Beskidzkiego Centrum Medycznego