Skleroterapia
Ładne zdrowe nogi bez zabiegu ?
Skleroterapia jest sposobem leczenia żylaków.
Polega na wstrzyknięciu leku wprost do żylaka, co powoduje jego zamknięcie, a następnie zniknięcie. Jest to procedura bezpieczna, małoinwazyjna, niewymagająca znieczulenia, wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Po zabiegu nie ma potrzeby zmiany trybu życia czy absencji w pracy, zaleca się kilkudniowe stosowanie wyrobów uciskowych.
Do zabiegu skleroterapii kwalifikują się zmiany o charakterze pajączków żylnych, niewielkie żylaki pierwotne oraz żylaki nawrotowe czy niewydolne perforatory. Ostateczna kwalifikacje dokonuje lekarz w trakcie wizyty kwalifikującej ( z badaniem USG color-doppler).
Przy większej rozległości zmian zabieg wykonywany jest etapowo.
Zależnie od sytuacji klinicznej wykonujemy skleroterapię prostą, skleroterapie piankową czy echo-obliterację (wspomaganą USG)
Po zabiegu, w pierwszym etapie wyczuwalne są stwardnienia w przebiegu leczonych żył, które wchłaniają się przez okres kilku tygodni.
Najczęstszymi objawami ubocznymi zabiegu są siniaki, zaczerwienienia czy niewielka bolesność w obrębie leczonego obszaru. Rzadziej (poniżej 20%) po zabiegu mogą wystąpić jasnobrązowe, drobne przebarwienia, które z czasem samoistnie znikają. Mogą (ponizej10%)wystąpić również drobne, czerwone pajączki żylne w okolicy zlikwidowanego żylaka, które znikają z czasem samoistnie lub mogą wymagać dodatkowych procedur(terapia przezskórnym laserem). Bardzo rzadko może wystąpić alergia na lek, punktowa zmiana martwicza skóry, zakrzepica żylna (poniżej 1%).
---
Opracował : Krzysztof Pietrzak, Lekarz Beskidzkiego Centrum Medycznego
SZANOWNI PAŃSTWO
Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.