Leczenie zaćmy


ZABIEG WYKONUJEMY RÓWNIEŻ W RAMACH KONTRAKTU Z NFZ - KRÓTKIE TERMINY

Laserowe usuwanie zaćmy

Rozwija się powoli, ale nieubłaganie a jej efektem może być nawet całkowita utrata zdolności widzenia. Jedyną skuteczną metodą leczenia i szansą na odzyskanie ostrości wzroku jest operacyjne usunięcie zaćmy. Bielskie BCM przeprowadza zabiegi minimalnie inwazyjną techniką fakoemulsyfikacji. Pacjent wraca do domu jeszcze tego samego dnia.

Istotą zaćmy, nazywanej również kataraktą, jest stopniowe odkładanie się złogów białkowych na soczewce oka - prowadzące do coraz większego jej zmętnienia i utraty przejrzystości. Objawy często są porównywane do patrzenia przez mgłę lub zaparowaną szybę.

Patogeneza zaćmy, czyli przyczyny rozwoju choroby, do dzisiaj nie zostały definitywnie i jednoznacznie ustalone. Powszechnie uważa się jednak, że duży wpływ mają tutaj uwarunkowania genetyczne w połączeniu z czynnikami zewnętrznymi. Do tych drugich zalicza się m.in. długą i intensywną ekspozycję na promienie słoneczne oraz mechaniczne urazy gałki ocznej. Rozwój zaćmy znacząco mogą przyśpieszyć niektóre choroby (np. cukrzyca i atopowe zapalenie skóry).

Wczesne objawy zaćmy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z okulistą to m.in.

  • Zamglony obraz i pogorszenie ostrości widzenia - nie dające się skorygować okularami.
  • Zwiększona wrażliwość na światło, w tym uczucie oślepiania w ciągu dnia oraz w nocy – przez reflektory samochodów.
  • Zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów, jak również problem z oceną odległości.
  • Zaburzenia widzenia kolorów – barwy staje poszarzałe i wyblakłe.
Laserowe usuwanie zaćmy

Różne odmiany zaćmy w połączeniu z różną szerokością źrenicy i współistniejącymi innymi wadami wzroku sprawiają, że objawy u poszczególnych osób mogą się nieco różnić.

Diagnostyka choroby jest stosunkowo prosta i polega na ocenie przezierności soczewki przy użyciu lampy szczelinowej. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Zaawansowana katarakta widoczna jest gołym okiem. Źrenica oka zmienia kolor z czarnego na szaro-biały.

Operacja zaćmy – jedyna skuteczna terapia

Laserowe usuwanie zaćmy

Okuliści są zgodni, że jedyną metodą umożliwiającą trwałe odzyskanie ostrości widzenia jest zabieg operacyjny. Zazwyczaj przeprowadza się go wtedy, gdy stopień zaawansowania choroby utrudnia lub uniemożliwia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Beskidzkie Centrum Medyczne z Bielska usuwanie zaćmy wykonuje nowoczesną techniką tzw. fakoemulsyfikacji. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przez cały czas zachowuje świadomość, kierując wzrok w różne strony, zgodnie z poleceniami chirurga.

Przez niewielkie nacięcie o szerokości 2-3 mm wprowadzana jest w rejon zabiegu głowica urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem. Emituje ona ultradźwięki rozbijające zmętniałą soczewkę, której fragmenty są następnie zasysane na zewnątrz przez samą głowicę.

Po usunięciu naturalnej soczewki oka zastępuje się ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Jest ona wprowadzana przez istniejące nacięcie, a potem rozwijana i mocowana na tęczówce lub umieszczana w przedniej komorze oka.

Rozwijalne soczewki wykonywane są najczęściej z hydrofobowego akrylu lub medycznego silikonu. Ich ważną cechą jest biokompatybilność, co oznacza, że traktowane są przez organizm jak własne tkanki. Dzięki temu nie wywołują niepożądanych reakcji.

Wszczepiane soczewki można podzielić na kilka typów, zależnie od ich właściwości:

  • soczewki jednoogniskowe – zapewniają dobre widzenie do dali, jednak do czytania lub pracy przy komputerze potrzebne będą okulary korekcyjne. Nie korygują one również astygmatyzmu.
  • soczewki wieloogniskowe – ich działanie jest najbardziej zbliżone do działania naturalnej soczewki oka. Umożliwiają widzenie zarówno do dali, jaki do bliży oraz pośrednie bez dodatkowej korekty okularami. Niezalecana osobom z astygmatyzmem powyżej 1,0 dioptrii oraz w przypadkach wszczepienia w drugim oku soczewki jednoogniskowej.
  • soczewki toryczne – pozwalają jednocześnie zlikwidować skutki zaćmy oraz skorygować astygmatyzm dzięki odpowiednio wyprofilowanemu kształtowi. Zalecane osobom a astygmatyzmem powyżej 1,0 dioptrii.
Laserowe usuwanie zaćmy
Laserowe usuwanie zaćmy


Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji trwa kilkanaście minut. Jest to procedura, zaliczana do tzw. chirurgii jednego dnia, co w praktyce oznacza, że pacjent wraca do domu kilka godzin po zabiegu. Badania kontrolne przeprowadzane są następnego dnia po zabiegu, a następnie po upływie tygodnia oraz trzech miesięcy.

Postępowanie zgodne z zaleceniami lekarza, zwłaszcza w ciągu pierwszych siedmiu dni po zabiegu, ma kluczowe znaczenie dla bezproblemowego zagojenia się rany operacyjnej i uniknięcia powikłań. Należy bezwzględnie pamiętać o regularnym stosowaniu przepisanych kropli do oczu oraz ochronie operowanego oka przed zamoczeniem i podrażnieniami. Konieczne będzie również unikanie wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Ustabilizowanie się wszczepionej soczewki i przyzwyczajenie do nowej ostrości widzenia może potrwać kilka miesięcy.

Zobacz filmik dotyczący zabiegu usunięcia zaćmy


Cennik

  • Leczenie zaćmyCena (brutto)
  • Wizyta + kalkulacja soczewki 200,00 zł


)