Laserowa korekcja wzroku


Laserowa korekcja wzroku to bezpieczna metoda, która pozwala na całkowite wyeliminowanie lub zminimalizowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.
Polega na bardzo precyzyjnej zmianie kształtu przedniej krzywizny rogówki za pomocą lasera ekscymerowego lub femtosekundowego, tak, by załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę. Parametry lasera dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań.

Ważne! Laserowa korekcja wad wzroku NIE likwiduje starczowzroczności (presbiopii),

która stopniowo pojawia się u osób powyżej 40 roku życia i wiąże się z konieczność noszenia okularów do czytania na skutek związanej z wiekiem utraty elastyczności soczewki i zdolności akomodacji.

 

Kwalifikacja do operacji laserowej oczu

 

Badanie wzroku

Tak, jak w przypadku innych zabiegów istnieją przeciwskazania, które uniemożliwiają wykonanie operacji laserowej oczu. O możliwości skorzystania z laserowej korekcji wzroku ostatecznie zdecyduje lekarz specjalista po dokładnym badaniu kwalifikacyjnym, określającym: wadę wzroku, ocenię ostrość widzenia, warunki anatomiczne i ustawienie gałek ocznych, ilość wydzielanych łez, średnicę źrenicy, grubość i krzywiznę rogówki, ciśnienie wewnątrzgałkowe, ocenę odcinka przedniego, soczewki i dna oka.

Pełne badanie trwa około 1-2 godzin i wymaga rozszerzania źrenic, w celu oceny ostatecznej wielkości wady wzroku i dokładnej oceny dna oka.

W naszym ośrodku najważniejsze badanie diagnostyczne rogówki wykonujemy z użyciem nowoczesnego urządzenia WaveLight® OculyzerTM II, opartego na sprawdzonej technologii Pentacam HR i zapewniającego bezkontaktowy pomiar całego odcinka przedniego, analizę topografii przedniej i tylnej powierzchni rogówki dla przedoperacyjnego planowania zabiegu. Dane pacjenta, wyniki i plan zabiegu są przesyłane do lasera dzięki synchronizacji tych urządzeń.

Konieczne jest zdjęcie soczewek miękkich na minimum 2 tygodnie przed badaniem i twardych oraz miękkich torycznych na minimum 3 tygodnie przed badaniem!. Ocena wyników badań pozwala zakwalifikować pacjenta do chirurgii refrakcyjnej i minimalizuje ryzyko zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Ważne! W przypadku pozytywnej kwalifikacji do zabiegu należy pamiętać, aby do kilku dni przed laserową korekcją wzroku nie korzystać z basenu oraz unikać bliskiego kontaktu ze zwierzętami. Pomoże to zminimalizować ryzyko infekcji.

Nowoczesne lasery w BCM


W naszym ośrodku laserową korekcję wzroku wykonujemy metodą powierzchniową: EBK i Trans PRK Stream Light oraz metodą głęboką: FEMTO – LASIK. Do przeprowadzenia zabiegów wykorzystujemy nowoczesne lasery: Laser ekscymerowy WaveLight® EX500 oraz Laser femtosekundowy WaveLight® FS200. Dysponujemy sprzętem od jednego dostawcy – lidera w branży, dzięki czemu jest bezpieczny i wygodny dla pacjenta. Sprawia to, że zabiegi przeprowadzane są możliwie najszybciej, a ryzyko pomyłek zostało zminimalizowane, poprzez wspólne planowanie wszystkich etapów zabiegu.

Laser ekscymerowy WaveLight® EX500 – to najnowszy system lasera ekscymerowego WaveLight®, łączący wiele nowych funkcji dla szybkich, bezpiecznych i pewnych laserowych zabiegów refrakcyjnych. Zapewnia wysoką precyzję i bezpieczeństwo dla najlepszych rezultatów leczenia. Laser ten jest obecnie najszybszym na świecie laserem ekscymerowym. Zwiększona wydajność przez algorytm systemu WaveLight® i szybsza głowica lasera powoduje mniejsze odwodnienie zrębu rogówki w czasie leczenia, większą wygodę zabiegu dla pacjenta i zoptymalizowane rezultaty. Posiada wielowymiarowy system śledzenia oka, dzięki temu pacjent nie musi obawiać się, jeśli w czasie zabiegu poruszy okiem.

Zaletą lasera ekscymerowego WaveLight® EX500 jest także najnowsza cyfrowa technologia skanowania „flying spot“ dla precyzyjnych ablacji, zaawansowany mikroskop operacyjny pokazujący informacje o pacjencie, dane układu śledzenia oka oraz kamera video o wysokiej rozdzielczości z regulacją światła, zapewniająca możliwości dokumentowania i obserwacji. Dodatkowo sieć komputerowa WaveNetTM łączy laser ekscymerowy WaveLight® EX500, laser femtosekundowy WaveLight® FS200 i pełen zakres chirurgicznych przyrządów diagnostycznych w celu jednolitego przesyłania wszystkich danych pacjenta, jak również parametrów terapeutycznych i diagnostycznych.

Laser EX500

Laser FS200

Laser femtosekundowy WaveLight® FS200 - zapewnia precyzyjne i wydajne zabiegi dające pewność wyników u pacjenta. Jego projekt został ergonomicznie zoptymalizowany, aby połączyć go z laserem ekscymerowym WaveLight® EX500 i diagnostyką chirurgiczną w obrębie zestawu refrakcyjnego WaveLight®. Laser femtosekundowy WaveLight® FS200 zapewnia wysoką częstotliwość powtarzania w celu wydajnego tworzenia płatka z niskim odchyleniem standardowym grubości płatka, małym ogniskiem i specjalnym wzorem cięcia w celu minimalizowania niepożądanych efektów. Posiada on niską energię impulsu dającą ostre krawędzie cięcia, gładkie łoże zrębu i łatwe podnoszenie płatka. Dla wysoko zaawansowanych terapii LASIK laser femtosekundowy WaveLight® FS200 oferuje możliwość dostosowywania opcji tworzenia płatka w zależności od indywidualnego ustalenia jego wielkości i kształtu oraz regulację pozycji i wielkości zawiasu płatka i zmiennych kątów cięcia bocznego.

Zaawansowana technologia zasysania rogówki z efektywnym czasem włączenia i wyłączenia ssania zapewnia zwiększoną wygodę pacjentowi i polepszoną regenerację wzroku poprzez innowacyjny pierścień ssący i projekt zestawu dla pacjenta. Mikroskop o wysokiej rozdzielczości zapewnia doskonałe, ciągłe uwidocznienie w czasie całego zabiegu procesu dokowania i cięcia z wcześniej zdefiniowanymi powiększeniami.

Operacja laserowa oczu metodą powierzchniową

 

EBK – w tej metodzie zabieg laserowej korekcji wzroku rozpoczyna się od usunięcia nabłonka rogówki przy użyciu specjalnego separatora Epi Clear. Po tym następuje działanie wiązki lasera, która modeluje odpowiedni kształt rogówki. W celu zmniejszenia przymgleń rogówki przez kilkadziesiąt sekund stosuje się odpowiedni roztwór. Na koniec, aby przyspieszyć odnowę nabłonka, zostaje nałożona ochronna soczewka kontaktowa.

Procedura nie wymaga użycia substancji chemicznych oraz metalowych narzędzi do usunięcia nabłonka, ani zastosowania podciśnienia w celu stabilizacji gałki ocznej. Metoda EBK znajduje zastosowanie u pacjentów, u których wartości grubości rogówki są niskie, oczy są głęboko osadzone oraz u osób szczególnie narażonych na urazy (sporty kontaktowe, służby specjalne, itp.)

laserowa korekcja wzroku metodą powierzchniową

Trans-PRK Stream Light

Trans-PRK Stream Light - to jednoetapowy zabieg operacji laserowej oczu typu Trans PRK (Transepithelial Photorefractive Keratectomy). Polega na bezkontaktowym zdjęciu nabłonka rogówki oraz korekcji wady wzroku przy użyciu lasera ekscymerowego EX 500. Zabieg odbywa się w czasie jednej procedury, wykonanej w sposób ciągły. Aby zmniejszyć ryzyko powstania przymgleń rogówki (haze) po ablacji laserowej stosuje się odpowiedni roztwór. Na koniec, w celu przyspieszenia regeneracji nabłonka, nakładana jest ochronna soczewka kontaktowa.

TRANS-PRK Stream Light jest atrakcyjnym zabiegiem - procedura trwa krócej niż EBK, a w miejsce mechanicznego usunięcia nabłonka narzędziem przez chirurga, nabłonek usuwany jest bezkontaktowo laserem, co poprawia komfort pacjenta podczas zabiegu i prowadzi do szybszej odbudowy nabłonka.

Metoda ta, podobnie jak EBK, polecana jest pacjentom o cienkiej lub nieregularnej rogówce, w korekcji małych i średnich wad wzroku. To doskonała metoda dla osób uprawiających sporty oraz zawody kontaktowe. Tak jak w przypadku EBK procedura nie wymaga zastosowania podciśnienia w celu stabilizacji gałki ocznej.

Operacja laserowa oczu metodą głęboką

FEMTO-LASIK – najlepsza obecnie procedura laserowej korekcji wzroku. W tej metodzie zabieg rozpoczyna się od utworzenia cienkiego płatka rogówki za pomocą lasera femtosekundowego WaveLight® FS200. Po odchyleniu płatka wiązka lasera działa na odsłonięte, głębsze warstwy rogówki. Po zakończeniu działania lasera odchylony płatek umieszczamy na pierwotnym miejscu. Na koniec zostaje nałożona ochronna soczewka kontaktowa. Widzenie pacjenta prawie natychmiast ulega poprawie, a pozabiegowe doznania są krótkie i mało intensywne. Procedura wymaga zastosowania podciśnienia w celu stabilizacji gałki ocznej.

Oba zabiegi wykonywane są na bloku operacyjnym i są niezbyt dokuczliwe dla pacjenta. Stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa tylko kilkanaście minut, a działanie lasera to kilkadziesiąt sekund. Laser sterowany jest przez specjalny program komputerowy, dostosowywany indywidualnie dla każdego pacjenta.

laserowa korekcja wzroku metodą głęboką

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

laserowa korekcja wzroku, rekonwalescencja

W przypadku laserowej korekcji wzroku ważne jest, aby oszczędzać zoperowane oko i przestrzegać zaleceń lekarskich. Najlepszym wyjściem jest w tym wypadku tygodniowe zwolnienie lekarskie, które pozwoli oczom odpocząć, zwłaszcza przy pracy fizycznej lub przed komputerem.

W pierwszych dniach po zabiegu możemy odczuwać wzmożoną wrażliwość na światło, pieczenie i piasek pod powiekami. Wzrok może być zamglony, a widzenie nieostre. W tym okresie należy unikać prowadzenia samochodu, dbać aby podczas kąpieli mydło czy szampon nie dostały się nam do oczu. Panie powinny zrezygnować z kremów oraz kosmetyków do makijażu nakładanych na okolice oczu. Przez około 1-2 miesiące po operacji laserowej oczu najlepiej unikać egzotycznych krajów, gorących kąpieli oraz pływania w publicznym basenie, opalania i sportów kontaktowych, a także dużego wysiłku fizycznego. Należy także unikać bliskiego kontaktu ze zwierzętami (np. brania ich do łóżka) do 1 miesiąca od zabiegu.

Ponieważ w Beskidzkim Centrum Medycznym pacjent pozostaje pod stałą opieką okulisty w razie jakichkolwiek problemów i komplikacji rekonwalescencja zostanie dostosowana do bieżących potrzeb. Powrót oka do pełnej sprawności po zabiegu zajmuje zazwyczaj koło 3 miesięcy.

---

Autor: lek. Mariola Wronka – Specjalista Chorób Oczu Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o. o.

CENNIK LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU

  • usługa cena (brutto)
  • Kwalifikacja do zabiegu 200,00 zł
  • FEMTO-LASIK 7.500 zł oboje oczu, 4.000 zł jedno oko
  • EBK 5.900 zł oboje oczu, 3.300 zł jedno oko
  • Trans-PRK Stream Light metoda bezdotykowa 6.200 zł oboje oczu, 3.500 zł jedno oko


SZANOWNI PAŃSTWO

Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.


Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi

REJESTRACJA ONLINE

PRYWATNIE NA NFZ

Rejestruj prywatnie

Proszę o kontakt w sprawie:

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że Administratorem danych jest Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 3/1 w Bielsku-Białej.
Podanie danych osobowych wymagane jest w celu rejestracji na lekarską poradę specjalistyczną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. h RODO. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Dane osobowe zostaną usunięte w terminie 14 dni od podania danych. Dane są udostępniane podmiotom na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie wsparcia informatycznego.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: inspektor@bcm.bielsko.pl

REJESTRACJA ONLINE