Kolonoskopia, powód do obaw czy niezbędny element diagnostyki?


Kolonoskopia to badanie, które u części pacjentów nadal budzi obawy. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ważny element niezbędnej diagnostyki w przypadku różnego rodzaju schorzeń. W jaki sposób przebiega badanie i czy faktycznie jest się czego bać? Jakie schorzenia pozwala zdiagnozować kolonoskopia w Bielsku, którą przeprowadzić można w Beskidzkim Centrum Medycznym?

Kolonoskopia - co to za badanie?

Kolonoskopia pozwala na zbadanie jelita grubego, za pośrednictwem giętkiego przewodu zakończonego kamerą, który wprowadzany jest do odbytu pacjenta. Głównym celem takiego zabiegu, jest dokonanie oceny błony śluzowej jelita grubego. Żeby obserwacja była szczegółowa, w niektórych przypadkach niezbędnym elementem staje się rozciągnięcie ściany jelita grubego za pomocą niewielkiej ilości powietrza, które zostaje wpompowane. Kamera umieszczona na kolonoskopie w sposób automatyczny przesyła obraz na monitor, dzięki czemu lekarz na bieżąco może oceniać stan jelita. Beskidzkie Centrum Medyczne posiada wyspecjalizowaną poradnię gastroenterologiczną, w której pomoc znajdą wszyscy pacjenci wymagający diagnostyki i leczenia schorzeń układu pokarmowego. Zaawansowany technologicznie sprzęt i wykwalifikowany personel sprawia, że kolonoskopia w Bielsku stanowi najlepszy wybór.

Kolonoskopia - wskazania i przeciwwskazania

Kolonoskopię przeprowadzić można z różnych powodów. Zabieg często wykonywany jest w celach diagnostycznych, czyli stosuje się go dla wykrycia ewentualnych schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Zaleca się go pacjentom, u których podejrzewa się raka jelita grubego, w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego, a także obecności krwi w kale. Do przeprowadzenia diagnostyki powinny skłonić również silne bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżniania. 

Kolonoskopia może być także stosowana do celów leczniczych. W tym przypadku z powodzeniem sprawdzi się przy usuwaniu polipów lub różnego rodzaju ciał obcych, które znajdują się w przewodzie pokarmowym pacjenta.

U części osób badanie wykonywane jest profilaktycznie. Daje to lekarzowi możliwość monitorowania kondycji pacjenta, który w większym stopniu narażony jest na takie schorzenia, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Badanie kolonoskopowe jest w tym przypadku niezwykle ważnym elementem, bowiem tego rodzaju choroby, doprowadzić mogą do rozwinięcia się raka jelita grubego.

Kolonoskopia zalecana jest także w takich przypadkach, jak:

  • zaparcia,
  • biegunki,
  • uchyłki jelita grubego,
  • niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza.

Nie zawsze jednak procedura możliwa będzie do przeprowadzenia. Nie można wykonywać jej u pacjentów, u których zaobserwowano zaostrzenie w przebiegu chorób zapalnych jelita grubego. Do przeciwwskazań należą również:

  • objawy zapalenia otrzewnej,
  • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego,
  • choroby serca,
  • choroby płuc,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Z odmową przeprowadzenia kolonoskopii mogą spotkać się również kobiety w ciąży, a także pacjenci, którzy w krótkim okresie czasu poddawali się zabiegom w obrębie jamy brzusznej lub miednicy. Wynika to z faktu, iż świeża interwencja chirurgiczna może wiązać się z większym dyskomfortem dla pacjenta.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Osoba chcąca poddać się zabiegowi kolonoskopii, powinna odpowiednio się do niego przygotować. Znajdujące się w naszym ciele jelita, wypełnione są treścią pokarmową. Jej gęstość rośnie w miarę oddalania się od żołądka. W takich warunkach badanie może się nie udać, dlatego niezbędnym elementem okazuje się wcześniejsze oczyszczenie okrężnicy.

Już tydzień przed planowanym badaniem należy zaprzestać przyjmowania preparatów żelaza. Z codziennej diety trzeba wyeliminować owoce zawierające pestkę, siemię lniane, mak, musli oraz pieczywo z ziarnami. Również spożywanie czerwonych buraków może doprowadzić do zafałszowania koloru śluzówki jelita. Kiedy do badania pozostaną trzy dni, pacjenci przechodzą na dietę płynną. W tym okresie żywią się głównie jogurtami, płynnymi zupami oraz lekkostrawnymi produktami. Nie można także zapominać o spożywaniu dużej ilości wody niegazowanej. Dodatkowo lekarz przepisuje również specjalny środek przeczyszczający. 


W dzień badania należy być na czczo. Dozwolone jest wyłącznie spożywanie niegazowanej wody. W przypadku osób stosujących leki o działaniu przeciwzakrzepowym lub chorujących na cukrzycę, warto przed kolonoskopią zasięgnąć dodatkowej opinii specjalisty. Okres przygotowań najlepiej spędzić w domu. Oczyszczenie przewodu pokarmowego może przyczynić się do osłabienia organizmu, dlatego krótki urlop z całą pewnością się przyda.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu należy przebrać się w specjalną odzież ochronną i położyć. Najczęściej stosowane jest ułożenie pacjenta na lewym boku z kolanami podciągniętymi w kierunku brody. W trakcie badania może się jednak okazać, iż wymagana będzie zmiana pozycji ciała dla lepszego uwidocznienia jelit.

Lekarz dokonuje oceny okolic odbytu pod kątem wystąpienia ewentualnych ropni, guzków lub przetok. Następnie stosuje specjalny żel znieczulający. Kolonoskop wprowadzany jest przez odbyt i w delikatny sposób przesuwany w głąb jelita grubego. Podczas tego procesu wykorzystywany jest również gaz, który poszerza światło jelita. Kolonoskopia w Bielsku, wykonywana w placówce Beskidzkiego Centrum Medycznego, przeprowadzona może zostać również w znieczuleniu ogólnym. Pozwoli to lepiej znieść badanie osobom odczuwającym duży stres.


Podczas wykonywania procedury, pacjentowi może towarzyszyć uczucie rozpierania oraz wzdęcia. Sam fakt wydostawania się gazów lub płynów w trakcie zabiegu, nie powinien wywoływać u pacjenta uczucia dyskomfortu bądź zakłopotania. Należy bowiem pamiętać, że badanie odbywa się specjalistycznej placówce, natomiast opiekę nad pacjentem sprawuje doświadczony personel. Beskidzkie Centrum Medyczne dokłada wszelkich starań, aby każdy pacjent czuł się bezpiecznie i komfortowo. Po badaniu można odczuwać jedynie delikatny dyskomfort, który związany jest z wprowadzeniem powietrza do jelita. Tego samego dnia można wrócić do swoich codziennych aktywności. 

Kolonoskopia - co pozwala zdiagnozować?

Kolonoskopia doskonale sprawdza się w przypadku wykrywania różnego rodzaju anomalii jelita grubego. Zaliczają się do nich polipy, zmiany o charakterze nowotworowym, choroba uchyłkowa jelit, zapalenia oraz infekcje. Dzięki zabiegowi można zdiagnozować także przyczynę częstych biegunek, a także choroby proktologiczne, do których zaliczyć można między innymi żylaki odbytu i szczelinę odbytu.

Badanie wykonywane jest również w celu wczesnej profilaktyki oraz wykrywania raka jelita grubego. Procedurze powinny poddać się wszystkie osoby między 50-tym, a 75-tym rokiem życia. W przypadku pacjentów, u których stwierdzono tego typu przypadki w rodzinie, badanie warto wykonać jeszcze wcześniej. 

Kolonoskopia w BCM

Kolonoskopia jest badaniem, w którym ogromną rolę dla jakości i bezpieczeństwa pacjenta, odgrywa wiedza i umiejętności lekarza. Kolonoskopia w Bielsku, przeprowadzana w Beskidzkim Centrum Medycznym, oznacza gwarancję najwyższej jakości, komfortu i dbałości o zdrowie każdej osoby korzystającej z usług placówki. 

Wieloletnie doświadczenie przełożyło się na uzyskanie znakomitej opinii na rynku usług medycznych w Polsce. Najwyższej jakości sprzęt obsługiwany jest przez wykwalifikowany personel, przechodzący cykliczne szkolenia, które nieustannie poszerzają ich wiedzę oraz umiejętności. Niezwykle ważnym elementem jest również dbałość o pacjenta. To on zawsze znajduje się na pierwszym miejscu. Beskidzkie Centrum Medyczne stanowi miejsce, w którym każdy komfortowo zadba o własne zdrowie.


SZANOWNI PAŃSTWO

Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.


Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi

REJESTRACJA ONLINE

PRYWATNIE NA NFZ

Rejestruj prywatnie

Proszę o kontakt w sprawie:

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że Administratorem danych jest Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 3/1 w Bielsku-Białej.
Podanie danych osobowych wymagane jest w celu rejestracji na lekarską poradę specjalistyczną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. h RODO. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Dane osobowe zostaną usunięte w terminie 14 dni od podania danych. Dane są udostępniane podmiotom na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie wsparcia informatycznego.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: inspektor@bcm.bielsko.pl

REJESTRACJA ONLINE