Soczewki trójogniskowe PanOptix®


Soczewki multifokalne - Panoptix

 

 

Operacja zaćmy

PanOptix® to najnowsza generacja multifokalnych (wieloogniskowych) soczewek wewnątrzgałkowych, wykorzystywanych w leczeniu zaćmy oraz zabiegach refrakcyjnej wymiany soczewki. Umożliwiają one dobre widzenie zarówno do dali, do bliży, jak i na odległości pośrednie w różnych warunkach oświetleniowych. Zapewniają pełen komfort widzenia bez okularów podczas wszystkich codziennych czynności.

Zaćma to choroba polegająca na stopniowym mętnieniu naturalnej soczewki oka w efekcie odkładania się na niej złogów białkowych, prowadząca z czasem do całkowitego upośledzenia zdolności widzenia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny, będący jedną z najpowszechniej wykonywanych procedur okulistycznych na świecie. W Beskidzkim Centrum Medycznym przeprowadza się go małoinwazyjną metodą fakoemulsyfikacji, czyli rozbicia zmętniałej soczewki oka ultradźwiękami, a następnie wszczepia w jej miejsce sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

Sztuczna soczewka jest rodzajem bardzo małego, precyzyjnie wykonanego implantu z elastycznego materiału biokompatybilnego (najczęściej medycznego akrylu), traktowanego przez organizm jak własna tkanka. Jej zadanie polega na skupieniu padającego na siatkówkę światła w taki sposób, by w jak największym stopniu przywrócić ostrość widzenia.

Soczewki wewnątrzgałkowe różnią się między sobą budową, co bezpośrednio przekłada się na sposób ich działania a tym samym jakość widzenia zoperowanym okiem. Można je podzielić na jednoogniskowe, wieloogniskowe (multifokalne) oraz toryczne.

  • Soczewki jednoogniskowe - zapewniają dobre widzenie do dali, jednak do czytania lub pracy przy komputerze potrzebne będą okulary korekcyjne. Nie korygują one również astygmatyzmu.

  • Soczewki wieloogniskowe – umożliwiają widzenie zarówno do dali, jaki do bliży (dwuogniskowe) oraz na odległości pośrednie (trójogniskowe) bez dodatkowej korekty okularami.

  • Soczewki toryczne – likwidują jednocześnie skutki zaćmy oraz korygują astygmatyzm dzięki odpowiednio wyprofilowanemu kształtowi.

Czym są soczewki trójogniskowe PanOptix®?

Soczewki trójogniskowe PanOptix® firmy Alcon powstały w 2015 r. jako odpowiedź na rosnące wymagania aktywnych pacjentów, oczekujących uwolnienia od konieczności używania okularów po zabiegu leczenia zaćmy.

Od soczewek dwuogniskowych, zapewniających ostre widzenie z bliska i z daleka, odróżnia je dodatkowy element do widzenia na odległości pośrednie. Został on zogniskowany w ten sposób, by zapewnić najlepsze widzenie przedmiotów oddalonych o ok. 60 cm. Odległość ta odpowiada długości ramienia przeciętnej osoby i jak wykazano, jest najbardziej naturalna przy wykonywaniu większości codziennych aktywności. Trójogniskowość soczewek PanOptix® umożliwia komfortową pracę przy komputerze, czytanie, pisanie, jak i patrzenie w dal w czasie jazdy samochodem, na rowerze lub na nartach.

Praktyka pokazuje, że soczewki trójogniskowe PanOptix® doskonale sprawdzają się również u pacjentów decydujących się na zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE). Pod tą nazwą kryje się planowy zabieg chirurgiczny, którego głównym celem jest uzyskanie wyraźnego widzenia u osób z wadami refrakcji (nadwzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem) oraz starczowzrocznością (prezbiopią) przy braku zaćmy. Przeprowadzenie refrakcyjnej wymiany soczewki na trójogniskowy PanOptix® pozwala zachować ostrość widzenia do późnej starości i uniknąć rozwoju zaćmy w przyszłości.

soczewki dwuogniskowe

Dlaczego warto wybrać soczewki trójogniskowe w leczeniu zaćmy?

soczewki dwuogniskowe

Prawidłowo dobrane soczewki trójogniskowe PanOptix® prawie całkowicie ograniczają potrzebę stosowania okularów lub soczewek kontaktowych, przywracając oku zdolność prawidłowego widzenia z bliska (ok. 40 cm), na średnim dystansie (ok. 60 cm) oraz z daleka. Przekłada się to bezpośrednio na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania przez wiele lat.

Cechą charakterystyczną soczewek PanOptix®, odróżniającą je od innych soczewek, jest system precyzyjnego dopasowywania się do światła o różnym natężeniu, dzięki czemu problemem przestaje być np. odczytanie karty menu w przyciemnionej sali restauracji. Osiągnięto to poprzez umieszczenie na soczewce o średnicy ok. 6 mm aż piętnastu kręgów o różnej wysokości. Kierują one na siatkówkę oka wiązki światła o różnym natężeniu, umożliwiając mózgowi samodzielny wybór najbardziej optymalnego w danej sytuacji obrazu.    

Soczewki trójogniskowe PanOptix® wyposażone są w filtr UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu stanowią idealne rozwiązanie dla osób korzystających z urządzeń cyfrowych. W wersji torycznej (Toric) rekomendowane są pacjentom, u których równocześnie występuje zaćma, astygmatyzm oraz starczowzroczność.


SZANOWNI PAŃSTWO

Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.


Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi

REJESTRACJA ONLINE

PRYWATNIE NA NFZ

Rejestruj prywatnie

Proszę o kontakt w sprawie:

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że Administratorem danych jest Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 3/1 w Bielsku-Białej.
Podanie danych osobowych wymagane jest w celu rejestracji na lekarską poradę specjalistyczną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. h RODO. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Dane osobowe zostaną usunięte w terminie 14 dni od podania danych. Dane są udostępniane podmiotom na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie wsparcia informatycznego.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: inspektor@bcm.bielsko.pl

REJESTRACJA ONLINE