RIRS – najczęściej zadawane pytania


RIRS jest zabiegiem, który można zastosować podczas leczenia kamicy nerkowej. Polega na możliwości endoskopowego usunięcia kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Całość odbywa się poprzez zastosowanie giętkiego ureterorenoskopu, który umożliwia dotarcie do danego miejsca w nerce, znalezienie złogu jak również umożliwia skruszenie go przy pomocy lasera.
Zabieg RIRS Zabieg RIRS może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. W trakcie zabiegu RIRS wykorzystuje się laser. Umożliwia on kruszenie złogów na pył, który następnie będzie wydalalany przez pacjenta wraz z moczem.
Objawy kamicy nerkowej wiążą się najczęściej z pojawieniem przejmującego bólu, nazywanego również kolką nerkową. Dolegliwość zlokalizowana jest w okolicy lędźwiowej i promieniuje w stronę pęcherza. Pacjenci mogą uskarżać się także na pieczenie w trakcie oddawania moczu lub krwiomocz. Jednym ze sposobów pozbycia się problemu może być przeprowadzenie zabiegu RIRS.
Przy metodzie RIRS konieczne jest znieczulenie. Zastosowane może zostać znieczulenie ogólne pod kontrolą RTG lub podpajęczynówkowe.
Kamienie nerkowe leczyć można za pomocą metod zabiegowych. Jedną z metod może być także zabieg RIRS. Rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku złogów w rozmiarze do 2 cm. Całość polega na kruszeniu kamieni za pomocą lasera, który wprowadzany jest za pomocą giętkiego przewodu.
Po zakończeniu zabiegu RIRS w moczowodzie pacjenta pozostawiany jest cewnik. Odpowiada on za przepływ moczu oraz może mieć wpływ na gojenie się tkanek. W razie konieczności pacjentowi mogą być podawane również płyny drogą dożylną oraz antybiotyk. Lekarz może zalecić również stawienie się na wizytę kontrolną do poradni urologicznej.
W celu pozbycia się dolegliwości można skorzystać z metody zabiegowej RIRS. Po wprowadzeniu endoskopu do nerki, złogi mogą zostać skruszone za pomocą lasera.

Artykuł o leczeniu kamicy nerkowej


)