Laserowe usuwanie żylaków – najczęściej zadawane pytania


Zabieg laserowego usuwania żylaków jest metodą umożliwiającą pozbycie się zmian skórnych. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły cewnika, którego koniec emituje światło lasera umożliwiając zamknięcie niewydolnej żyły.
Rekonwalescencja po zabiegu może trwać około 6 tygodni. Aby uniknąć możliwości powikłań i nie dopuścić do powstawania zakrzepów w żyłach, należy przestrzegać zaleceń specjalisty. Między innymi nie przebywać na słońcu oraz nosić pończochy uciskowe.
Podstawą przygotowań do zabiegu jest odpowiednia pora roku – powinno się usuwać żylaki w okresie jesienno-zimowym ze względu na to, że temperatura powietrza jest stosunkowo niska i nie występuje silne promieniowanie słoneczne. Po podjęciu decyzji o laserowym usuwaniu żylaków konieczne jest zapoznanie się z poniższymi informacjami:
  • 5 dni przed planowanym zabiegiem należy wykonać szereg zleconych badań laboratoryjnych,
  • 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki hormonalne (w tym m.in. tabletki antykoncepcyjne),
  • do Centrum Medycznego należy przybyć minimum 2 godziny przed planowanym zabiegiem, gdyż konieczne jest wykonanie iniekcji podskórnej heparyny drobnocząsteczkowej,
  • do Centrum Medycznego zaleca się założyć wygodne i nieobciskające ubranie,
  • kilka tygodni przed planowanym zabiegiem należy zaniechać używania preparatów fotouczulających (w tym m.in. witamin)
  • przygotować się w dniu zabiegu wg wskazówek po konsultacji z anestezjologiem.
Decyzja o wyborze odpowiedniej metody leczenia żylaków zawsze poprzedzona jest dokładnym badaniem USG Doppler żył kończyn dolnych. O możliwości przeprowadzenia zabiegu usuwania żylaków metodą laserową decyduje lekarz po przeprowadzeniu konsultacji. W czasie konsultacji lekarz ustala również czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Artykuł o laserowym usuwaniu żylaków


)