Blizny na twarzy


Blizny na twarzy bywają powodem kompleksów dla wielu osób, które odczuwają z uwagi na ich istnienie, skrępowanie i dyskomfort psychiczny. Mogą one powstawać zarówno na skutek różnego rodzaju urazów, jak i być efektem ubocznym przebytego zabiegu operacyjnego. Wytwarzają się w momencie, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i jej dalszych warstw. Często są także efektem trądziku młodzieńczego. Niektóre osoby posiadają indywidualną skłonność do tworzenia się nieestetycznych blizn. Na szczęście niezależnie od przyczyny ich powstania, istnieją sposoby na zmniejszenie widoczności blizn, a nawet ich całkowite usunięcie.

Rodzaje blizn i ich powstawanie

Blizny na twarzy

Blizną nazywa się powstały na skórze ślad, który powstać mógł w wyniki zaistnienia różnego typu zdarzeń, takich jak na przykład oparzenie, przecięcie lub zabieg chirurgiczny. Przerwanie ciągłości tkanki powoduje utworzenie się rany. Początkowo jest ona wypełniona skrzepem krwi, a następnie strupem. W kolejnych etapach rana zasklepia się włóknistą tkanką łączną, która pokryta jest nabłonkiem. W taki właśnie sposób tworzy się świeża blizna podlegająca w dalszym ciągu przebudowie. Następnie ulega ona przeobrażeniu w bliznę dojrzałą. 

Wygląd blizny może być niezwykle zróżnicowany i zależy w głównej mierze od jej umiejscowienia na ciele, czasu trwania gojenia oraz przyczyny urazu. Jeśli dojdzie do skaleczenia nożem, blizna zwykle jest stosunkowo mało widoczna. Dużo wyraźniejsze mogą być na przykład te, które powstały w wyniku oparzeń, zmiażdżeń lub innych ciężkich urazów. Żeby pozbyć się blizny oraz właściwie zadbać o skórę dotkniętą takiego rodzaju defektem, należy w pierwszej kolejności określić rodzaj blizny powstałej w wyniku uszkodzenia skóry.

Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • blizny zwykłe - będące efektem niewielkich zranień, przyjmujących postać jasnych zabliźnień. Choć początkowo mogą być one twarde i zgrubiałe, z czasem jednak zmiękczają się i jaśnieją. W efekcie najczęściej znikają całkowicie lub też stają się prawie niewidoczne.
  • blizny przerostowe - mogą pojawiać się na skutek zaburzenia procesu gojenia. Doprowadzić do tego mogą różnego rodzaju czynniki, takie jak zakażenie rany pooperacyjnej. Takie blizny rozszerzają się poza miejsce zranienia oraz są twarde i szerokie.
  • bliznowce - występują w momencie zagojenia rany. Bliznowiec ma kształt twardych i nieregularnych zgrubień. Pojawia się w wyniku skłonności organizmu do nadprodukcji kolagenu.
  • blizny atroficzne - oznaczają blizny po ospie wietrznej i blizny po krostkach trądzikowych. Swoim wyglądem przypominają niewielkie dołeczki, które są wynikiem niedostatecznej ilości włókien tkanki łącznej.
  • blizny pooperacyjne - pojawiają się one w miejscach przecięcia skóry skalpelem. Często spotykaną blizną tego rodzaju jest ślad po cesarskim cięciu. Z reguły są to najmniej widoczne blizny. 

Etapy gojenia się ran

Blizny na twarzy, gojenie ran na twarzy

Proces leczenia ran w dużej mierze uzależniony jest od ich rodzaju. Rany mogą bowiem pojawić się na skórze w wyniku różnych wypadków lub przebytych operacji. W zależności od tego proces ich gojenia również bywa odmienny. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z rychłozrostem, czyli chirurgicznym zaopatrzeniem rany, a w innych samoistnym gojeniem rany, czyli ziarninowaniem.

Pierwszym etapem jest faza zapalna. Odczuwany jest wówczas ból, natomiast organizm broni się przed bakteriami, które dostały się do jego wnętrza z uwagi na przerwanie ciągłości skóry. Po ustąpieniu krwawienia rana pokrywa się skrzepem. Tworzy on odpowiednie środowisko do działań naprawczych. Wszystko odbywa się w ciągu pierwszych 48-72 godzin. Następnie rozpoczyna się faza proliferacyjna, podczas której organizm wypełnia ubytki w tkankach i pokrywa ranę nowym naskórkiem. Kolejną fazę jest remodeling, czyli przywrócenie dawnej wytrzymałości i struktury. Całkowite zagojenie rany trwa zwykle do 3 miesięcy, jednak sama blizna może formować się nawet przez okres 2 lat. Trzeba pamiętać również o tym, że gojenie blizn wymaga właściwej dbałości o delikatną skórę.

Twarz najbardziej dotknięta bliznami?

Twarz nieustannie narażona jest na oddziaływanie promieni UV. Promieniowanie niszczy komórki i może w rezultacie doprowadzić do powstania nieestetycznych zmian. Również jej niewłaściwa pielęgnacja lub używanie brudnych akcesoriów do makijażu może skutkować silnym podrażnieniem, zakażeniem i powstaniem blizn. Najczęstszą przyczyną blizn na twarzy jest jednak trądzik młodzieńczy oraz trądzik wieku dorosłego. W głównej mierze będą to blizny zanikowe, pojawiające się pod postacią miejscowych zagłębień. Zaawansowany trądzik może pozostawić bardziej rozległe blizny. Trądzik różowaty ma dość złożoną i niewyjaśnioną do końca etiopatogenezę. Zmiany najczęściej pojawiają się w centralnej części twarzy, czyli na nosie, brodzie, policzkach oraz czole. Korzystnym rozwiązaniem będzie w takim przypadku laser na trądzik.

twarz, blizny

Kiedy jest możliwe usuwanie blizn?

usuwanie blizn laserem

Właścicielom blizn często bardzo trudno zaakceptować tego rodzaju niedoskonałość na własnej skórze. Zmiany negatywnie wpływają zarówno na samopoczucie, jak i powodują spadek własnej samooceny. Samo pojawienie się trądziku może być stresującym przeżyciem, natomiast ślady po nim z pewnością stanowią dla młodego człowieka poważny problem. Laserowe usuwanie blizn przeprowadza się przy wykorzystaniu lasera frakcyjnego. Polega to na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła, która przedostaje się w głąb skóry, powodując mikrouszkodzenia. Doprowadza to do uruchomienia naturalnych procesów odbudowy skóry i pobudzenia produkcji kolagenu. Laser poprzez zniszczenie zmienionej tkanki, pobudza ją do autoodnowy.

Laser na trądzik doskonale sprawdza się w przypadku borykania się z problemem trądziku różowatego. Trądzik różowaty jest coraz częstszą przypadłością, w szczególności jeśli chodzi o osoby białej populacji. Wykorzystanie lasera pozwala działać na przyczyną, a nie tylko objawy trądziku. Finalny efekt może być więc bardzo zadowalający. 

Laser wykorzystać można do usuwania różnego rodzaju blizn. Zaliczają się do nich między innymi blizny:

  • potrądzikowe,
  • pooperacyjne,
  • bliznowce,
  • przerostowe,
  • powypadkowe.
     

            To bardzo nowoczesny, skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się niedoskonałości. Warto korzystać z usług profesjonalnych placówek, takich jak Beskidzkie Centrum Medyczne, gdzie każdy pacjent znajdzie najwyższej jakości sprzęt oraz wykwalifikowaną kadrę, posiadającą szeroką wiedzę i kompetencje

Profilaktyka

Blizny potrądzikowe mogą być niezwykle problematyczne. Żeby zapobiec pojawieniu się nieestetycznych zmian należy odpowiednio dbać o skórę, by nie doprowadzać do powstawania stanu zapalnego. Kluczowa jest w tym przypadku codzienna pielęgnacja, regularne oczyszczanie i złuszczanie naskórka. Należy w tym celu stosować właściwe kosmetyki, specjalne żele do twarzy, płyny micelarne, toniki oraz peelingi. Przy cerze trądzikowej trzeba unikać peelingów mechanicznych. Doprowadzają one bowiem do rozprzestrzeniania się bakterii, poprzez uszkadzanie znajdujących się na skórze zmian.

blizny potrądzikowe

)