Leczenie zeza w BCM


Czym jest zez?

Zez u dziecka

Zez (strabismus) to wada oczu polegająca na zmianie kąta widzenia jednego oka względem drugiego oraz utrudnionej kontroli gałek ocznych.  Jego przyczyną  mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i zaburzenia refrakcji oraz choroby gałki ocznej, oczodołu, mięśni lub nerwów gałkoruchowych a także schorzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym. Jak sobie z nim poradzić?

Zazwyczaj mamy do czynienia z jednym z dwóch rodzajów zeza:

  • zez towarzyszący -  gdy zezujące oko podąża za okiem prowadzącym  (towarzyszy mu w ruchach), utrzymując jednak stały kąt odchylenia. Wyróżnić tu możemy zez zbieżny, rozbieżny, skośny, hipertropię i hipotropię.
  • zez  ukryty (niewidoczny)  – wynikający z zaburzenia równowagi mięśni ocznych, gdy pewna ich grupa jest silniejsza od innych. Objawia się, w zależności od wady zbaczaniem do wewnątrz, na zewnątrz, ku górze lub ku dołowi i ujawnia zazwyczaj w momencie osłabienia widzenia obuocznego.

Leczenie zeza

Leczenie zeza powinno zostać podjęte od razu po rozpoznaniu problemu, aby zahamować dalszy rozwój wady. W przypadku małych dzieci choroba może się rozwinąć nawet w zaledwie kilka tygodni. Poza tym im młodsze dziecko, tym szanse wyleczenia są większe. Jeśli nie rozpoczniemy leczenia odpowiednio szybko, może dojść do funkcjonalnej jednooczności – gdy jedno oko będzie miało wykształconą właściwą ostrość widzenia.

Gdzie leczyć zeza?

W przypadku podejrzenia zeza u dziecka najlepiej udać się do okulisty. Wizyta u specjalisty jest wskazana nie tylko w przypadku widocznego zeza, ale także gdy zauważymy u dziecka tzw. uciekające oczko w momencie stresu lub zmęczenia, albo gdy nasza pociecha ma problemy z czytaniem i koncentracją w czasie nauki. Okulista oceni skalę problemu i zaleci dalsze leczenie w Poradni Leczenia Zeza. W Beskidzkim Centrum Medycznym małymi pacjentami zajmuje się okulista dr n. med. Piotr Berezowski oraz ortoptysta Marcin Załucki.

Diagnoza zez

Jak wygląda terapia leczenia zeza?

terapia leczenia zeza

Terapia Ortoptyczno–Pleoptyczna Poradni Leczenia Zeza BCM, to program indywidualnie przygotowany dla każdego pacjenta, który ma za zadanie poprawę i rehabilitację funkcji wzrokowych. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom dziecko pozbywa się nieprzyjemnych dolegliwości takich jak bóle głowy czy napięcia oczu i poprawia się efektywność pracy wzrokowej. Dążeniem terapii jest, aby funkcje zaburzone stały się automatyczne.

Każda terapia zaczyna się od dokładnego badania, które pozwoli postawić diagnozę z jaką wadą i o jakim nasileniu mamy do czynienia. Po rozpoznaniu problemu rozpoczynamy terapię – zazwyczaj cykl około 10 półgodzinnych spotkań. W jej trakcie dziecko wykonuje pod okiem specjalisty zróżnicowane, dobrane do wady ćwiczenia. Istotnym elementem terapii są również ćwiczenia w domu, zgodnie z wcześniejszym. W trakcie trwania terapii pacjent jest pod stałą obserwacją ortoptysty i okulisty, którzy oceniają postępy i decydują o kontynuacji lub zakończeniu leczenia.

Czas trwania terapii leczenia zeza i dalsze działania

W przypadku lekkich zaburzeń widzenia zazwyczaj funkcje wzrokowe poprawiają się już po pierwszym cyklu terapii, połączonym z ćwiczeniami w domu. Wówczas wystarczą regularne kontrole i ewentualne ćwiczenia utrwalające efekt. Jeśli mamy do czynienia ze średnią lub ciężką wadą to niezbędne jest ponawianie sesji terapeutycznych do momentu uzyskania satysfakcjonującego rezultatu. Na czas i powodzenie terapii wpływa rodzaj i stopień wady, wiek, czas pojawienia się problemu oraz systematyczność terapii i pracy w domu.

Po ukończeniu terapii ważne jest pozostawanie pod stałą kontrolą okulisty i badania kontrolne stanu obuocznego widzenia co 3-6-12 miesięcy.

Koszt leczenia zeza

Do Poradni Leczenia Zeza można udać się w ramach kontraktu z NFZ lub prywatnie.

Cennik leczenia zeza prywatnie dostępny jest na stronie Poradni Leczenia Zeza.

Okulista


SZANOWNI PAŃSTWO

Przekazujemy rekomendacje dotyczące organizacji udzielania świadczeń w poradniach i szpitalu, mające na celu ochronę pacjentów i personelu przed zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te opierają się na przepisach prawa i zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz międzynarodowe organizacje ds. zakażeń.


Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi

REJESTRACJA ONLINE

PRYWATNIE NA NFZ

Rejestruj prywatnie

Proszę o kontakt w sprawie:

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że Administratorem danych jest Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 3/1 w Bielsku-Białej.
Podanie danych osobowych wymagane jest w celu rejestracji na lekarską poradę specjalistyczną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. h RODO. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Dane osobowe zostaną usunięte w terminie 14 dni od podania danych. Dane są udostępniane podmiotom na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych w zakresie wsparcia informatycznego.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: inspektor@bcm.bielsko.pl

REJESTRACJA ONLINE